İyi Yaşam

13 Nisan 2023

İş seyahatleri açısından sıklıkla kullanılan Bleisure kavramının anlamını hiç merak ettiniz mi? Bleisure; bir personelin iş gezisine çıktığı günleri ve zamanları bir tatil gibi değerlendirebildiği zamanlara verilen isimdir. Bu bağlamda gezginlerin iş seyahatlerini boş zamanlarıyla birleştirdiği bir kavram demek daha doğru olur. Son zamanlarda adından sık söz edilmeye başlanan ve seyahat trendleri arasında yükselen alan bleisure kavramı, basmakalıp iş yolculuklarına yepyeni bir boyut kazandırarak farklı bir deneyim sunuyor. Bütün bunların yanında son yapılan araştırmalara göre iş maksadıyla seyahat eden kişilerin %87’sinin seyahat sırasında boş vakitlerini keyifli bir şekilde değerlendirerek tatil ve iş seyahatini birlikte yürütmekten hoşlandığı görülmüş. Dolayısıyla gerek personellere gerekse iş dünyasına yeni bir soluk getiren ‘’Bleisure’’ kavramı önemli ölçüde dikkat çekiyor.

bleisure-1

Bleisure Nedir?

Genel perspektifleriyle Bleisure kavramından bahsettik. Sıra geldi Bleisure nedir sorusunu cevaplamaya! Bleisure,  iş ve boş zaman sözcüklerinin İngilizce karşılığına tekabül eden ‘’business ve leisure ‘’ kelimelerinin birleşmesi vesilesiyle oluşan bir kavramdır. Öte yandan bu iki kelimenin iç içe geçmesi olarak da anlamlandırılabilir. Bununla birlikte iş seyahatleri esnasında ortaya çıkan boş zamanı tatil olarak değerlendirmeyi hedefleyen bleisure trendi, oldukça farklı ve keyifli bir seyahat anlayışına zemin hazırlıyor diyebiliriz. Ayrıyeten belirtmek lazım; özellikle 1980 ve 2000 yılları arasında ortaya çıkan ve bunun beraberinde Y kuşağının yapmış olduğu faaliyetlerle yükselen bleisure kavramı son yıllara bakıldığı zaman cinsiyet, yaş, statü fark etmeksizin yepyeni bir seyahat tutkusu olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte oldukça yoğun tempoda çalışan kişiler ve bireysel vakit ayıramayan kişiler açısından bleisure kavramı iş hayatını fazlasıyla zevkli ve eğlenceli bir hale getirmeyi amaçlıyor. Uzun lafın kısası bu trend, iş ve tatil gezisi olarak da nitelendirilebilir.

bleisure-2

Bleisure Seyahatin Avantajları Nelerdir?

Biraz da bleisure seyahatin avantajlarından bahsetmeye ne dersiniz? Bildiğiniz gibi; jenerasyonlar birbirinden her ne kadar farklı da olsa bleisure kavramı her yaş kitlesine hitaben iş ve özel hayat dengesinin düzene girmesine olanak tanıyor. Öte yandan seyahat etmek, yeni yerler ve yeni kişiler keşfetmek demektir. Bu bağlamda çalışanlar bleisure sayesinde kazanmış oldukları deneyimler sayesinde yeni bir bakış açısına sahip olurlar. Bununla beraber yapılan birçok iş seyahatinde konuşmaya geçilen her yeni insan, iş ilişkileri ve yeni müşteriler anlamına da geliyor. Yani iş ve tatili bir arada sunmaya olanak tanıyan bleisure, bir müşteri ağı oluşturabilme şansı da sağlıyor diyebiliriz. Dolayısıyla tek başına iş seyahati yapmak yerine aile ya da arkadaşlarla yapılan seyahatler personelleri çok daha mutlu bir hale getirerek motivasyon kazandırır. Bu durum aynı zamanda şirketler açısından da çalışanların keyifli ve stres altında olmaması, performanslarının yükselmesine de büyük ölçüde katkı sağlıyor. Öte yandan yine şirketlere istinaden çalışanlarının farklı kültürler açısından çeşitli deneyimler kazanması kişisel gelişim kavramına karşılık oldukça önemli. Dolayısıyla firmalar bleisure kavramı ve bununla beraber ek tatil süreleri ile birlikte çalışanların donanımlı bir hale gelmelerini sağlıyor. Üstelik kişilerin daha da verimli çalışmasının önünü açarak hem şirketler hem de çalışanlar kazançlı çıkıyor.

bleisure-3

Bleisure Gezginler Kimlerdir?

Sıra geldi bleisure gezginler kimdir sorusunu yanıtlamaya. Bildiğiniz üzere bleisure kavramı, bilhassa teknoloji, sağlık ve bununla beraber bilişim sektörlerinde oldukça yaygın olarak faaliyet gösteriyor. Ayrıyeten sıklıkla yapılan yurt içi ve yurt dışı organizasyonlar, fuarlar, çeşitli müşteri toplantıları ve sunumlara katılan çalışanlar bu yeni seyahat trendini kendine göre dizayn edip kullanma taraftarı. Aynı zamanda bleisure gezginleri yaş, cinsiyet, sık seyahat etme gibi etmenlere göre gruplandıracak olursak 20-25 yaş arasındaki genç çalışanların yapılan iş toplantılarını birbirinden farklı aktivitelerle zenginleştirdikleri de görülüyor. Öte yandan orta yaş bleisure gezginlerinin ise iş ve tatil nedenleri doğal olarak birbirinden farklılık göstererek farklı bir çizgide ilerliyor. Bunun nedenini Y kuşağı ile birlikte özel hayat ve mesleki hayat arasındaki ince çizginin eskisi gibi çok katı kurallarla çizilmemesiyle bağdaştırabiliriz. Unutmayın, yeni nesil genç kuşaklar boş zamanlarını daha verimli ve keyifli şekilde kullanmak amacıyla iş toplantıları ile tatilleri birleştirmeyi daha mantıklı buluyor. Bu bağlamda şirketler, çalışanlarının adına en doğru ve en verimli kararı verebilmek için çaba sarf ediyor. Hem işlerin hem de iş disiplinini koruyaraktan çeşitli bağlayıcı aktivite yapılmasının iki taraftan da olumlu dönüş sağladığı bu durum son zamanlarda da sıklıkla tercih ediliyor diyebiliriz. Dolayısıyla bleisure, her yaş kitlesine hitap etmesinin dışında çalışan personellere de bireysellik açısından iyi hissedilmesine de önayak oluyor. Bu bağlamda kurum ve kuruluşlardaki işverenlerin personellerine verdiği değer hiç kuşkusuz ki oldukça önemli olmalı. İş açısından gerekli motivasyonu sağlayan bir personel, kişisel olarak yaşadığı mutluluğu işine de yansıtır. Yani gerekli motivasyonun anahtarı olan bleisure, adeta biçilmiş bir kaftandır.

Korku Evi-0
İyi Yaşam

Türkiye’deki Korku Evleri

Eğer tüylerinizi ürperten oyunları seviyorsanız Türkiye'nin dört bir yanında sizi ürkütücü bir maceraya çıkarmayı bekleyen pek çok "Korku…

Devamını Oku
0
Kültür Seyahat

Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) Rotaları

Citta, İtalyanca “şehir” ve İngilizce karşılığı “yavaş” anlamına gelen Slow kelimelerinin biraraya gelmesiyle oluşan Cittaslow yavaş şehir veya sakin…

Devamını Oku
Paragliding-0
Kültür Seyahat

Türkiye’nin En iyi Yamaç Paraşütü Noktaları

Türkiye’nin benzersiz coğrafyasıyla insanları buluşturan en keyifli ve eğlenceli aktivitelerden biri olan yamaç paraşütü yapmayı hiç düşündünüz mü?

Devamını Oku