Kültür Seyahat

27 Aralık 2021

1

Bir tarafında Sapanca Gölü, bir tarafında merkez Adapazarı ile Sakarya’nın incisi Sapanca, nüfus olarak şehrin en yoğun ilçesidir. Çevresini saran yemyeşil ormanları, tertemiz havası, tarihi mekanları ve özellikle büyük şehirlere olan yakınlığı sebebiyle şehir kaosundan kaçıp günü birlik olsa bile sığınılacak eşsiz bir doğa deneyimi sunuyor gezginlere. Bizce dört mevsimi de ayrı güzel Sapanca’nın, fakat bu yazımızda Sapanca’yı bilhassa kış mevsiminde gezip görmek için birbirinden güzel sebepleri derledik.

Karlı Dağlar Eşliğinde Sapanca Gölü

Yazın etrafını çevreleyen yeşil dağları ve masmavi sularıyla insanın içine enfes bir ferahlık katan Sapanca Gölü; kışın ise yağan kar ile birlikte bembeyaz dağların ortasında bir inciye dönüşüyor. Her daim oldukça sakin olan göl etrafında, termosunuzda sıcacık bir içecek ile temiz havasını derin derin içinize çekerek sakin bir yürüyüş yapmak size hiç unutamayacağınız bir dinginlik verecek. Göl manzarası eşliğinde gökyüzünü kızıla boyayan günbatımını izlemeyi de unutmayın!

Kartepe’de Kayak Keyfi

Yolunuz düşerse Sapanca’ya oldukça yakın olan Kartepe’ye uğramayı ihmal etmeyin. Günübirlik veya bütçenize uygun bir konaklama yeri seçerek birkaç gün de geçirebileceğiniz Kartepe’de kar seviyesi elverir ise eğlenceli bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Aralık ayının sonlarına doğru başlayan kayak sezonuna yetişemeseniz de veya tercih etmiyor olsanız da Kartepe’de yapılacak birbirinden farklı aktiviteler var. Örneğin, dağ bisikleti sürebilir, paintball oynayabilir, kuş gözlemciliği ve binicilik, hatta yamaç paraşütü yapabilirsiniz!

2

Bungalov Evler

Sevdiklerinizle doğanın göbeğinde, ağaçların ortasında tahta evlerde kalmak kulağa harika gelmiyor mu? Ailenizle, arkadaşlarınızla, partneriniz ile birlikte ve hatta tek başına doğa eşliğinde birkaç gün geçirmek isterseniz Sapanca’nın bungalov evleri size çok ilginç ve konforlu bir deneyim sunuyor. Göl manzarası karşısında, kışın soğuğundan uzak, sıcacık bir ortamda edilen sohbetin tadına elbette doyum olmayacaktır.

Sapanca’nın Tarihi Mekanları

Yalnızca doğa gezileri değil gitmişken Sapanca’nın tarihine de bir göz atmak isteyen gezginlerin tercih etmeleri gereken yerlerden birkaçı ise şöyle:

Rüstem Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman döneminde sadrazamlık yapan Rüstem Paşa adına yapılan kızıl minareli camii Sapanca’nın birçok yapısı gibi, bir Mimar Sinan eseridir.

3

 

Aşıklar Diyarı Maşukiye

Sapanca’ya çok yakın olan Maşukiye, içerisinde birçok yeme-içme mekanı ve alabalık çiftlikleri bulunduruyor ve ismiyle müsemma, sizi kendine aşık edecek bu güzel yerleşim yeri gezinizin baş tacı olacak şüphesiz. Aygır Deresinin kenarında sıcak bir çay içip ısınabilir, farklı doğa sporları ve ekinlikleri yapabilir veya Osmanlı Dönemi’nden kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Bizans Kalıntıları

Zamanında Bizans İmparatorluğuna da ev sahipliği yapmış olan Sapanca’nın, farklı bölgelerinde Bizans döneminden kalma lahitleri görmek mümkün.

Justinianus Köprüsü

Tarihe tanıklık etmiş, zamanında şehirler arası ulaşımı kolaylaştırmak için inşa edilen Roma dönemine ait 12 kemerli bu taş köprü de Sapanca ziyaretinizde yer etmeli mutlaka.

Herkese keyifli geziler dileriz!