Kültür Seyahat

27 Aralık 2021

Sakarya’nın incisi Sapanca, nüfus olarak şehrin en yoğun ilçesidir. Çevresini saran yemyeşil ormanları, tertemiz havası, tarihi mekânları ve özellikle büyük şehirlere olan yakınlığı sebebiyle tatilcilerin uğrak noktası oluyor. Büyük şehirde yaşayanların karmaşadan uzaklaşmak ve bir nebze de olsun dinlenmek için gitmeyi tercih ettiği yerlerden bir tanesi.  Sapanca Gölü ve çevresinde kurulmuş olan turistik tesisler bu anlamda çok faydalı. İnsanlar aileleriyle birlikte buraya gelip ufak bir kaçamak yapabiliyor. Yaz aylarında yoğunluk artsa da emin olun Sapanca kışın da çok güzel. Soğuklarda daha da sakin olan ilçeyi bir de kışın görmelisiniz. İşte biz de Sapanca’yı bilhassa kış mevsiminde gezip görmek isteyenler için bir liste hazırladık. Kışın Sapanca’da ne yapabilirsiniz, nerelere gidebilirsiniz bunların hepsinden bahsedeceğiz. 

Karlı Dağlar Eşliğinde Sapanca Gölü

Yazın etrafını çevreleyen yeşil dağları ve masmavi sularıyla insanın içine enfes bir ferahlık katan Sapanca Gölü; kışın ise yağan kar ile birlikte bembeyaz dağların ortasında bir inciye dönüşüyor. Her daim oldukça sakin olan göl etrafında, termosunuzda sıcacık bir içecek ile yürüyüş yapabilir, temiz havayı içinize çekebilirsiniz. İster ailenizle isterseniz de tek başınıza buraya gelerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Havaların soğukluğu sizi yıldırmasın, çünkü gölün manzarası çok güzel. Bu manzaranın eşliğinde gökyüzünü kızıla boyayan günbatımını izlemeyi de unutmayın!

Kartepe’de Kayak Keyfi

Yolunuz düşerse Sapanca’ya oldukça yakın olan Kartepe’ye uğramayı ihmal etmeyin. Günübirlik veya bütçenize uygun bir konaklama yeri seçerek birkaç gününüzü burada geçirebilir,  kar seviyesi elverir ise eğlenceli bir kayak deneyimi yaşayabilirsiniz. Aralık ayının sonlarına doğru başlayan kayak sezonuna yetişemeseniz de Kartepe’de yapılacak birbirinden farklı aktiviteler var. Örneğin, dağda bisiklet sürme etkinliklerine katılabilir, paintball oynayabilir, kuş gözlemciliği ve binicilik, hatta yamaç paraşütü bile yapabilirsiniz! Soğuk kış günlerinde hareket etmekten ve kendinize vakit ayırmaktan geri kalmayın. Kartepe’deki bu imkânları kullanın ve kendinize unutulmaz bir kış  tatili ısmarlayın. 

Bungalov Evler

Sevdiklerinizle doğanın ortasında, ağaçların arasında, tahta evlerde kalmak kulağa harika gelmiyor mu? Ailenizle, arkadaşlarınızla, sevgilinizle veya eşinizle birlikte kendinizi doğaya atmak istemez misiniz? Bungalov evlerde birkaç gününüzü geçirmek isterseniz Sapanca’da çok fazla seçeneğiniz var. Bungalov evler ve göl evler genellikle çok sık tercih edilen mekânlar arasında. Hem konforlu hem de keyifli bu evlerde, göl manzarası karşısında, kışın soğuğundan uzak, sıcacık bir ortamda vakit geçirebilirsiniz. Buradayken sevdiklerinizle edeceğiniz sohbetin de tadına elbette doyum olmayacaktır.
Sapanca’nın Tarihi Mekânları
Yalnızca doğa gezileri değil gitmişken Sapanca’nın tarihine de bir göz atmak isteyen gezginlerin tercih etmeleri gereken yerlerden birkaçı ise şöyle:

Rüstem Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman döneminde sadrazamlık yapan Rüstem Paşa adına yapılan kızıl minareli camii Sapanca’nın birçok yapısı gibi, bir Mimar Sinan eseridir.

Âşıklar Diyarı Maşukiye

Sapanca’ya çok yakın olan Maşukiye, içerisinde birçok yeme-içme mekânı ve alabalık çiftlikleri bulunduruyor ve ismiyle müsemma, sizi kendine âşık edecek bu güzel yerleşim yeri şüphesiz gezinizin baş tacı olacak. Aygır Deresi’nin kenarında sıcak bir çay içip ısınabilir, farklı doğa sporlarına veya ekinliklerine katılabilir, Osmanlı Dönemi’nden kalma yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Bizans Kalıntıları

Zamanında Bizans İmparatorluğuna da ev sahipliği yapmış olan Sapanca’nın, farklı bölgelerinde Bizans döneminden kalma lahitleri görmek mümkün.

Justinianus Köprüsü

Tarihe tanıklık etmiş, zamanında şehirlerarası ulaşımı kolaylaştırmak için inşa edilen Roma dönemine ait 12 kemerli bu taş köprü de Sapanca ziyaretinizde yer etmeli mutlaka.

Herkese keyifli geziler dileriz!

1