Yeme İçme

10 Ağustos 2021

Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu yer olması hasebiyle bizim için önemli bir şehir olan Selanik, Osmanlı döneminin de gözde şehirlerinden birisi olmuştur. Tarihsel açıdan ayrı bir bağımız olan bu şehir günümüzde de doğal ve kültürel güzellikleri ile canlılığını koruyor. Selanik’in tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerini şimdilik bir kenara bırakıp yazımızda Selanik’in enfes sokak lezzetlerine değineceğiz. Hem yerli halk hem de turistler tarafından sevilen favori sokak lezzetlerini aktaralım. 

1

The Last Slice (pizza): Selanik’te hepsi birinci sınıf pizza servis eden birkaç İtalyan pizzacısı olmasına rağmen, The Last Slice aralarında en iyisidir. Aristotelous Meydanı yakınında elverişli bir konumda bulunan bu pizza lokantası, ulaşılması kolay bir noktadadır. Pizzalar günlük olarak yapılır ve gün boyunca bol miktarda pizza pişirilir.  7 dakikada bir pizza çıkıyor. Selanik’te alışverişe çıkıp sokakta bir şeyler atıştırmak isteyenler için The Last Slice ideal seçeneklerdendir. Özellikle prosciutto’lu olanlar favori lezzetlerdendir. Lezzetli ve eşsiz aromalı pizzaların Selanik’teki adresi kesinlikle The Last Slice.  

1

Garbanzo (falafel): Selanik sokak lezzetleri incelemesinde vegan ve vejetaryen beslenenler için doğru adres Garbanzo. Garbanzo 1.5 yıl önce açılmıştır. Hepsi taze malzemelerle hazırlanan %99 vegan menüsüyle Garbanzo, sağlıklı beslenmek isteyenler için favori yerler arasında. Özellikle falafel sandviçleri meşhur. Renkli bayraklar ve fayanslarla birleşen ahşap iç tasarımları içerde ve dışarda hoş bir ambiyans yaratıyor. Yemeğin yanında içki keyfi sevenler için de enfes mojitolar servis ediliyor.  

Krep Souzet (krep): Selanik sokaklarında tadabileceğiniz keyifli lezzetlerden biri de enfes krepler. Fransız kreplerini aratmayacak enfes kreplerin adresi ise Krep Souzet. Ana meydanın yanı sıra kafelerin de her zaman içki içen ve iyi vakit geçiren insanlarla dolu olduğu Zeuksidos Caddesi’nde yer alan Krep Souzet, krep severler için mükemmel bir adres. 

Nterlikatesen (souvlaki): Selanik sokak lezzetleri deyince listede sıra souvlaki’de. Selanik’in en iyi souvlaki noktalarından birisi de Nterlikatesen. Bu mekanda gün içerisinde yüzlerce souvlaki pişiriliyor. Birkaç souvlaki, biraz fırınlanmış patates ve bir Yunan birasıyla Selanik sokaklarının keyfini çıkarabilirsiniz. Selanik sokak lezzetleri arasında mutlaka sayılacak olan souvlaki, en güzel şekilde Nterlikatesen'de ziyaretçileri biliniyor. 

1

Turtalar: Yunanca pites olarak bilinen Yunan turtaları, her fırında satılan hem tatlı hem de tuzlu birçok bölgesel varyasyonla, Yunanistan’da güne başlamak için belki de en iyi sokak yemeğidir. Yunanistan’ın herhangi bir yerinde harika bir turta yiyebilirsiniz, ancak özellikle Selanik’te, bu özel sokak yemeği, 1920’lerde buraya yerleşen Küçük Asya halkından geliyor ve hassas ama lezzetli hamuruyla biliniyor. 

Koulouri: Pek görünmüyor ama susamla kaplanmış bu ekmek halkası doyurucu ve lezzet dolu. Koulouri tercihlerinde iki grup söz konusu. Kimisi ince gevrek tercih ederken kimisi için de ideal lezzet tombul olanlar.