Kültür Seyahat

7 Haziran 2021

Fransız rivierasını keşfe çıkmak isteyen gezginlerin duraklarında mutlaka bulunması gereken yerlerden birisi Nice’dir. Tipik Fransız atmosferinin aranan tüm güzelliklerini sunan Nice, her mevsimde ziyaretçileri mutlu edebilecek özelliklere sahiptir. Peki Nice gezisinde olmazsa olmaz rotalarımız nereler olmalı. Fransız rivierasının keyifli limanını keşfe çıkanlar için Nice’de mutlaka görülmesi gereken 5 yere şimdi daha yakından bakalım.

Old Town

Pek çok Avrupa şehrinin niş noktalarından birisi OldTown bölgeleridir. Söz konusu durum Nice şehri için de geçerli. Dar sokakları ve dükkanları ile dolu olan bu bölge Nice’in en anlamlı bölgelerinden biridir. Bu anlamda gezinin başlangıç noktası da ümlü çiçek ve meyve pazarının kurulduğu Cours Saleya meydanıdır. Burada başladığınız gezinizde sonraki rotanız şehrin koruyucusu Santa Reparata'ya adanmış bir kilise olan muhteşem Réparate Katedrali'ni ziyaret edebileceğiniz Rossetti Meydanı olabilir.

1

Promenadedes Anglais

Nice şehrinin en dikkat çekici noktalarından birisi şehrin romantik sahil şeridi olan Promenadedes Anglais’dir. Yolu Nice’e düşen gezginler mutlaka bu eşsiz sahil şeridinden gezintiye çıkmalılar. Limandan havaalanına kadar 7 km uzunluğundaki bu sahil şeridinde yürümeyi, koşmayı ve paten kaymayı sevenler keyifli saatler geçirebilir. Gezginler yürüyüşü esnasında şehrin sembolik yapılarını da yakından görebilecek.

Nice Müzeleri

Sahil şeridinde keyifli yürüyüş sonrası Nice’in her biri birbirinden ihtişamlı müzelerini ziyaret edebilirsiniz.

Matisse Müzesi; Eski Şehir'den biraz uzakta ve Cimiez semtinde yer almasına rağmen Nice'nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Tarihi 17. yüzyıla kadar uzanan binada impresyonist ressam Matisse’nin eserleri sergilenmektedir.

2

Marc Chagall Müzesi; MarcChagall'ın adını taşıyan Ulusal Müze, Belaruslu sanatçının 1966'da Fransa'ya bağışladığı İncil'e adanan 17 tuval için güvenli bir yer bulma ihtiyacından doğdu.  

Palais Lascaris ; Binanın tarihi 1648'e kadar uzanıyor ve son tadilatlar sayesinde güzel bir müze haline geldi: sergilenen eserler arasında gerçekten orijinal müzik aletlerinden oluşan inanılmaz bir koleksiyon bulunuyor

Parc de la Collinedu Château

Nice gezisini taçlandıracak aktivitelerden birisi de Parc de la Collinedu Château’ya tırmanıştır. İsteyenler keyifli bir yürüyüşle buraya çıkarken yorulmak istemeyenler asansörle de zirveye ulaşabilir. Zirveye ulaşan ziyaretçiler kendilerini 19 hektarlık eşsiz bir parkın içerisinde bulacaklar. Bu alanda yürüyüş yapabilirsiniz. Dileyen konuklar çocuklarıyla beraber oyun alanlarının keyfini çıkarabilir. Katedralin ve kalenin kalıntılarını keşfedebileceğiniz alanda yalnızca durup şehrin eşsiz manzarasını da izleyebilirsiniz. Yine bu zirve noktasından Nice’in eşsiz sahil şeridi Promenadedes Anglais’i de görebilirsiniz.

Phoneix Park

Phoneix Park, Nice Havaalanı yakınında bulunan bir botanik ve hayvanat bahçesidir. 7 hektarlık alanda, kuş kafeleri, keseliler, kirpiler, su samurları ve bir gölet ile hem fauna hem de flora olmak üzere çok yüksek bir biyolojik çeşitlilik bulacaksınız. Tropik bitkiler ve pembe flamingolar da dahil olmak üzere çeşitli kuş örnekleri ile birkaç tropik iklime sahip olan büyük sera parkın dikkat çeken güzelliklerindedir. Phoneix Park’ta ayrıca çocuklar ile vakit geçirilebilecek oyun alanı da bulunuyor.