Kültür Seyahat

26 Temmuz 2021

Bir yandan sinemadaki özel efektlerin büyüsünü, diğer yandan minyatür sanatçılarının şiirsel evrenini keşfetmemizi sağlayan Lyon Sinema Minyatürleri Müzesi, iki müze deneyimini bir arada yaşatan bir sanat yuvası. Müze iki nadir ve sıra dışı temayı bir arada veriyor. Müzenin sinema ile alakalı kısmında dijital çağdan önce sinemada şaşırtıcı teknikler ve özel efektler üzerine bir koleksiyon yer alıyor. Gerçek bir illüzyon ustası olan stüdyo sanatçıları ziyaretçileri hayran bırakacak eşsiz bir koleksiyon sunuyor. Müzede otuz uluslararası minyatürcünün, 120’nin üzerinde hipergerçekçi reprodüksiyonu bulunuyor. Bu bağlamda müzede büyüleyici bir minyatür sahneler koleksiyonu sunuluyor.

1

Müzede sinema için 1000 metrekarelik alan ayrılmış. 1960'lardan günümüze değin pek çok efsanevi film bu alanda sergileniyor. Setler, kostümler, modeller, maskeler ve protezler, sahte hayvanlar, animatronikler, robotlar ve her türden canavarlar, sayısız stüdyo, müze ve yönetmen tarafından ödünç alınan yüzlerce özgün film objesi, zengin bir kültürel ve eğitim yolculuğunu gözler önüne seriyor. Çok sayıda video ve arşiv belgesi ile özel efekt yaratıcılarının harika illüzyonlarını da bu alanda görmek mümkün. Sinema sergisinde film efektleriyle alakalı etkileyici çalışmalara şahit olunabilir. Minyatür gezegen, uzay gemisi, patlamalar, felaket sahneleri, modeller ve daha fazlası sinema koleksiyonunu zenginleştiriyor. Kült filmlerfr de önemli rol üstlenen maskeler, protezler, bilim kurgu ve animasyonların önemli parçası olan sahte hayvanlar, aksiyon filmlerinden kukla silahlar, fantastik filmlerin heyecan dolu karakterleri robotlar ve canavarlar müzede sergilenenler arasında yer alıyor. 

Son 20 yıldır, Sinema ve Minyatür Müzesi, birçok özel efekt yaratıcısı, sinemaya adanmış müzelerin yönetmenleri ve küratörleri ile kültürel ortaklık içinde çalışıyor. Ayrıcalıklı değişimlerin gücüyle, koleksiyona düzenli olarak yeni parçalar ekleniyor.  Rick Baker, Stan Winston, Amalgamated Dynamics Inc., Grant Mc Cune, New Deal Studios veya Fransız Patrick Tatopoulos gibi en büyük yaratıcıların yetenekli çalışmaları müzede sergileniyor.  

2

Müzenin minyatür koleksiyonu bölümünde Dan Ohlmann'ın tüm hipergerçekçi sahneleri, 20 yıllık yaratıcı tutkunun meyvesi olarak bir araya getirilmiş. Bu eski marangoz ve iç mimar, minyatürlerini tek bir arzuyla yaratıyor: izleyiciyi günlük yaşamın farklı atmosferlerini keşfe çıkarmak. Charles Matton’dan Alan Wolfson’a, Ronan-Jim Sévellec’ten Laurie Courbier ve Françoise Andres aracılığıyla Michel Pérez’e kadar her kesimden yetenekli minyatür sanatçısı kendilerini kendi tarzlarında ifade ediyorlar. Birkaç oda minyatür el sanatlarına ayrılmıştır. Marangozluktan kemancılığa, kuyumculuk ve deri işçiliğine kadar, zanaatkarlar gerçek ustalık eserlerinin yaratılmasıyla bizi şaşırtıyor.

Vieux-Lyon”un kalbinde ideal bir konuma sahip olan müze, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak sınıflandırılan 16. Yüzyıldan kalma ünlü “Maison des Avocats” binasında bulunuyor. Otobüs ve metro hattıyla ulaşılabilen müze her gün 10:00-18:00 saatleri arası açıktır. Lyon  gezisinde ziyaret edilecekler listesinde mutlaka yer alması gereken müze, iki sanat dalını bir müzede sanatseverlere sunuyor.