Kültür Seyahat

10 Ağustos 2020
Kapalıçarşı’yı Haritalı En Kısa Şekilde Keşfedin

Kapalıçarşı 1461’de Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen bir alışveriş yeridir. İstanbul’un en fazla turist çeken yeri olarak bilinen Kapalıçarşı, 1 yıl içinde 92 milyon turistten fazla ziyaretçiyi ağırlar. Bu özelliği ile dünyada en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden biri olarak bilinir. 

Öncelikle Kapalıçarşı’ya nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi belirtelim. T1-Kabataş-Bağcılar tramvay hattına ulaşıp Beyazıt-Kapalıçarşı durağında indiğiniz zaman direkt olarak çarşının önünde inmiş bulunacaksınız. 

Metro ile gelmek isteyenler içinse M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinden Vezneciler durağında inip 10 dakikalık bir yürüyüş ile Kapalıçarşı’nın içinde olabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen ziyaretçiler içinse Beyazıt güzergâhından geçen otobüsleri araştırmasını söyleyebiliriz.

Toplamda giriş için 21 tane kapısı bulunmaktadır. Gittiğiniz zaman hangi kapıdan girdiğinizi bir yere not etmenizi öneririz aksi takdirde çıkarken biraz zorlanabilirsiniz. Toplam zemin alanı 30.701m2 olsa da sokaklara ve hanlara yayılmış hali ile şu an Kapalıçarşı 110.868m2 bir alana yayılmıştır. Geniş Kapalıçarşı, labirent gibi yapısı ile sizi içine çekebilir ve kaybolabilirsiniz. 

Kapalıçarşı bazı sektörler için başkent halini almıştır. Örneğin, kuyumcular, halıcılar, hediyelik eşyalar… 

Belirli sektörlerin yapılanması genel olarak belirli bölgelerde olmuştur. Altıncılar genel olarak Kalpakçılar Caddesi boyunca devam eder. 1. Giriş kapısından girdiğiniz zaman Terzi Baş Sokağı, Ağa Sokağı, Muhafazılar Sokağı, Sandal Bedesteni Sokağı, Ağa Sokağı boyunca devam eden yerde konuşlanmışlardır. 

Kotçular çarşısı, 9. ve 11. Girişten girdiğiniz zaman sizi karşılayacaktır. Burada Fesciler Sokağı, Yarım Taş Sokağı, Lütfullah Efendi, Yeşildirek, Hacı Hasan Sokağı, Gani Çelebi Sokağı ve Emir Şah Sokağı boyunca kot üzerinde herhangi aradığınız bir ürünü bulabilirsiniz. 

Çarşının orta kısmında meşhur el dokuması halıların çoğunlukta olduğu halıcılar bulunur. Sahaflar Bedesteni, Kavaflar Sokağı, Keseciler Caddesi, Perdahçılar Sokağında bolca Türk halısının o eşsiz parçalarına rastlayabilir, ve meşhur “Flying Carpet” deneyimini yaşayabilirsiniz.

Kumaşcılar, Kapalıçarşı için önemli bir sektördür. 14. Kapı Örücüler Kapısından geçince tüm Yağlıkçılar Sokağı boyunca sağlı sollu dükkânlarda bulunan farklı kumaşçılara ulaşabilirsiniz. 

Birçok farklı sektöre ve dükkana ev sahipliği yapan Kapalıçarşı mutlaka 1 tam gününüzü ayırıp kendinizin keşfetmesi gereken kocaman bir alışveriş merkezi diyebiliriz. Size daha anlatmadığımız lokumcular, kalaycılar, antikacılar, dericiler, gümüşçüler ve çeyizciler için rahat bir ayakkabı giyip görmeniz gereken bir yer. 

Kolay bir şekilde gezebilmeniz için sizlere Kapalıçarşı’nın bir krokisini bırakıyoruz. Umarız yardımı dokunur. 

İyi alışverişler! 

 https://www.kapalicarsi.com.tr/harita.pdf