Kültür Seyahat

1 Şubat 2023

İstanbul’un arka bahçesi olarak da adlandırılan, doğanın benzersiz yeşilini korumayı başardığı bir yer Polonezköy. Etrafı büyüleyici çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçtiğiniz zaman kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalıklığı, gürültüsü ve stresinden arınmış hissedeceksiniz. Sizler için bu yazımızda ufak bir hafta sonu kaçamağı yapabilmeniz adına Polonezköy’de yer alan benzersiz alanları derledik! O halde gelin, hep birlikte inceleyelim.

Zofia Rızı Anı Evi

İlk durağımız 1881-1883 yılları arasında Zofia Rizi’nin babası olan Wincenty Ryzy tarafından özel olarak yaptırılan Zofia Rızı Anı Evi’nden bahsedeceğiz. Polonezköy’deki en eski ve tarihi yapılarından birisi olan bu yer, görenlerin ayaklarını yerden kesecek türden. Oldukça görkemli bir ev olan Zofia Rızı Anı Evi, özgünlüğünü kaybetmeden tipik bir Polonya köy evinin özelliklerini değer kaybetmeden taşıyor. Zofia Rızı Anı Evi, köyün tarihi ile alakalı fotoğraf, belge ve hatıraları görmek isteyen kişiler için gezip görülmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Köyün tarihinin vazgeçilmez bir parçası olan ve Polonya Türkiye dostluğunun bir sembolü sayılan Zofia Rızı Anı Evi, yeni ziyaretçilerini bekliyor.

polenezkoy2

Polonezköy Tabiat Parkı

Sıradaki durağımız İstanbul’da yeşil kalan nadir yerlerden birisi konumunda sayılan Polonezköy’de konumlanmış olan Tabiat Parkı oluyor. Bu bağlamda tertemiz havası, yeşilin her tonunu barındıran eşsiz doğası ile doğaseverler adına oldukça ideal bir ortam sağlıyor. İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyen kişiler için popüler bir hafta sonu rotası olan Polonezköy Tabiat Parkı, 1999 senesinde tabiat parkı ilan ediliyor. Bununla birlikte ve yaklaşık olarak 3000 hektarlık bir alanı kapsıyor. Aynı zamanda İstanbul’un en büyük tabiat parkı olarak da nam salan Polenezköy Tabiat Parkı, doğaseverlerin en önemli rotaları arasında güncel konumunu koruyor.

Açık Hava Ağaç Oyma Heykel Sergisi

Bir sonraki durağımız Polonezköy açık hava ağaç oyma heykel sergisi olarak karşımıza çıkıyor. Polonezköy’e geldiğiniz zaman gezip görmeniz gereken yerler arasında en başta gelen Açık Hava Ağaç Oyma Heykel Sergisi, sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. Bu bağlamda ahşabın oyma sanatıyla birleşimi benzersiz ve güzel bir görüntü oluşturuyor. Polonezköy meydanının hemen arkada tarafında, Kültür Evi’nin önünde yer alan yeşillik alanda sanatseverler tarafından yapılan ağaç oyma heykel sergisi görülmeye değer yerlerden birisi olarak biliniyor. Tüm bunların yanı sıra burada yemyeşil bir alanda doğa ile iç içe vakit geçirebilir, ağaç oyma sanatının keyfini çıkartarak unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

polenezkoy

Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Şimdi de Polonezköy’ün en önemli sembollerinden birisi olan Czestochova Meryem Ana Kilisesi hakkında konuşacağız. Köyün hemen girişinde ve sağ tarafta güzel bir bahçe içerisinde yer alan Czestochova Meryem Ana Kilisesi’nin tarihi 1845’lü yıllara kadar dayanıyor. Bu bağlamda kilise, Türk Ordusu tarafından 1’inci Dünya Savaşı’nda karargah olarak kullanmış. Günümüzde de hala müzik performansları, festivaller ve çeşitli birçok etkinlikler için de hizmet veriyor. Polonezköy’de gezilecek yerler listenize Czestochova Meryem Ana Kilisesi’ni mutlaka dahil etmelisiniz.

Polonezköy Kültür Evi

Polonezköy Meydanı’nın hemen arka tarafında yer alan Polonezköy Kültür Evi, Polonezköy Kütüphanesi ve Polart Galerisi olarak da ziyaretçilere hizmet veriyor. Bu bağlamda burası, sosyal ve kültürel faaliyetler için adeta bir buluşma noktası konumunda diyebiliriz. Polonezköy Kültür Evi, yıllar içerisinde düzenlenen pek çok aktiviteye ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda burada çeşitli kültürel faaliyetler, resim sergileri ve Polonya kültürü ile ilgili pek çok kaynak yer alıyor. Dolayısıyla sanatseverlerde merak uyandıracak Polenezköy Kültür Evi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

polenezkoy3

Cam Sanat Merkezi

Bir sonraki durağımız yine Polonezköy meydanından içeriye giden yol üzerinde yer alan Polonezköy Cam Sanat Merkezi oluyor. Bu noktada Cam Sanat Merkezi’ne uğrayarak sevdiklerinize hediye edebileceğiniz yüzlerce cam boncuk arasından muhteşem cam boncuk çeşitlerini özel olarak seçtikten sonra satın alabilirsiniz. Ayrıyeten buradaki birbirinden farklı ve eğlenceli atölyelere katılabilir ve yöre halkının geçim kaynağı olan cam boncuklardan yapılan ürünleri inceleyerek keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bu noktada oldukça eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu merkeze sevdiklerinizle beraber de gelebilirsiniz.

Arıcılık Müzesi

Son durağımız köy meydanında yer alan ve Arıcılık Müzesi olarak da adlandırılan bu mekanda, uzun yıllardan beri insanlara hizmet veren ve kendi arılarının ürünü olan Polonezköy ballarından satın alabilirsiniz. Tüm bunların dışında bu köyün en eski dükkanlarından birisi konumunda olan Arıcılık Müzesi, son zamanlarda da birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bu bağlamda en taze balları elde edebileceğiniz bu yer adeta altın onumunda. Ayrıca burada polen, arı sütü, propolis ve balmumu gibi arı ürünlerini de kolaylıkla bulabilirsiniz. Rotanızı Polenezköy’e çevirdiğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz onlarca yer var! Siz de bu saydığımız yerlerden kendinize göre uygun olan ve dikkatinizi çeken yerleri ufak bir hafta sonu kaçamağı yaparak keşfedebilirsiniz!

Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Tema Parklar (Avrupa Yakası)
Kültür Seyahat

Çocuğunuzla Gidebileceğiniz Tema Parklar (Avrupa Yakası)

Hafta sonu ailenizle güzel vakit geçirmek istiyorsanız tema parklar tam size göre. Peki İstanbul'un Avrupa yakasında hangi tema parklar var…

Devamını Oku
Mangal-0
Yeme İçme

İstanbul’un En Güzel Mangal Yerleri

Temiz, uygun, nezih ve doğal güzellikler içerisinde mangal keyfi yapmak için doğru adresi bulmak çok önemli. Hadi gelin, mangalı nerede yapacağınızı…

Devamını Oku
Kulaklıklar Her Yerde
Teknoloji

En Pahalısından En Havalısına: Kulaklıklar Her Yerde

Kulaklıklar hayatımızı ele geçirmiş durumda. Sabah işe giderken toplu taşıma araçlarında, açık ofis düzenindeki işyerinde, akşamüstü sporda, evde…

Devamını Oku