Yeme İçme

9 Eylül 2020
Gelato mu Dondurma mı? Aralarındaki Gerçek Fark Nedir?

Dondurma, İtalya’da bilinen adıyla Gelato, yaz ve kış zamanlarında dünyadaki en lezzetli tatlardan biri olarak bilinir. İki tadı da deneyenler bilir ki adı gibi tadı da birbirlerinden farklılık gösterir. Peki gerçekten bu iki lezzet arasında belirgin bir fark var mı yoksa sadece İtalyanlar dondurmayı kendi dillerinde söylemeye mi ısrar ediyorlar?

Öncelikle hem dondurma hem de gelato sütten dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlıdır. İkisinde de temel olarak muhallebi kullanılır. Geleneksel iki lezzette de süt, krema, şeker ve yumurta beyazı bulunur fakat, gelato’da süt yoğunluğu daha fazla, krema yoğunluğu ve yumurta miktarı daha azdır (ya da hiç yoktur).

Malzemeleri birbiriyle karıştırma zamanı geldiğinde, gelato daha yavaş olarak karıştırılır, havaya daha az maruz kalır ve böylece daha az yoğun bir kıvamı olur. Buna zıt olacak şekilde, dondurma çok yüksek bir hızda karıştırılır ve içine çok fazla hava alır. Bundan dolayı kıvamı yoğun olur. 

Son olarak, gelato çok soğuk olmayacak şekilde servis edilir bu da onu daha yumuşak yapar. Buna karşın, dondurma oldukça soğuk derecelerde tutulur ve servis edilir bundan dolayı daha akıcı bir kıvamı olur.

İster dondurma ister gelato olarak bilinsin, ikisi de her zaman mevsimlerin en favori tatlısı olarak kalacaklar.