Kültür Seyahat

13 Temmuz 2023
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2023

Bugün yolculuğumuz Türkiye'nin üçüncü en büyük adası, Ege sularına vurmuş saklı bir hazine olan, M.Ö 3000 yılına dayanan tarihiyle, Antik çağda Leukophrys, Yunan Mitolojisinde Tenedos adıyla anılan Bozcaada'ya.

Duru güzelliği ve zengin geçmişiyle şehrin insanı boğan yoğunluğundan kaçılacak eşsiz bir kaçamak noktası olmasıyla kendini bize sevdiriyor Bozcaada.

Bozcaada'nın Saklı Güzellikleri (5)

Çanakkale merkeze yaklaşık 150 km uzaklıkta yer alan adaya, Geyikli İskelesi'nden kalkan feribotlarla, yarım saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabiliyorsunuz.

Adanın temel geçim kaynağı turizm. Buna ek olarak da üzüm bağları ve şarap yapımıyla kendine bin yılı aşkın sürelik bir birikim katmış, o birikimin lezzetini eklediği şaraplarını misafirlerine sunmakta. Corvus, Çamlıbağ ve Talay gibi şarap üreticileri de şarapevi geleneğini sürdürmekte ve ziyaretçilere mahzenlerini gezerek tadım yapma imkanı tanımakta.

Göz alıcı sahilleri, tarihi sit alanları ve üzüm bağlarıyla dillere mesken olmuş Bozcaada, arnavut kaldırımlı taş sokakları, eski taş evleri ve nostaljik mekanları Yunan köklerinden kalmış birer miras olmuş Bozcaada'ya. Ziyaretçiler denizden taze tutulmuş deniz ürünleri, yerel üreticinin tarlasından mahsullerle hazırlanmış mezeleri ve üzümün bin yıllık deneyimle süzülerek üretildiği şarapları tatma imkanını kesinlikle kaçırmamalı.

Tatil planınıza göre seçeceğiniz konaklama türü merkez, bağ evleri veya plaja yakın bir yerde kalmak olmalı. Bunu kararlaştırdıktan sonra çekelim güneş kremlerimizi, şapkalarımızı ve gözlüklerimizi; yolculuğumuza gezilebilecek yerleri tanıyarak devam ediyoruz.

Adanın Tarihine Yolculuk: Bozcaada Müzesi

Ada yeme içme, fotoğraf çekilme ve yüzmek için eşsiz bir tercih olsa da ibaret olduğu tek nitelikleri bunlar değil. Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkez Müzesi adanın zengin tarihini ve kültürel mirasını sergiliyor. Müze nispeten yıkık eski bir Rum evinde bulunuyor ve içinde birçok değerli eser yatıyor. Tarihi dokümanlar, arkeolojik buluntular, etnografik eserler ve daha fazlası burada sergilenmekte. Bozcaada Müzesi'ni ziyaret ederek adanın geçmişine dair bilgilere ulaşabilir, adanın kültürel mirasını keşfedebilir ve adanın tarihine yolculuk yapabilirsiniz.

Bozcaada'nın Saklı Güzellikleri (3)

Bozcaada'nın Tarih Kokan Sokağı Rum Mahallesi

Rum Mahallesi Bozcaada'nın tarih ve kültür dolu sokaklarından biri. Adadaki en çekici tarihi yapıların ve birçok sempatik mekanın da bulunduğu sokak dar ve taş döşeli sokakları, rengarenk kapıları ve tarihi evleriyle ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Burada dolaşırken adanın geçmişine tanıklık edebilir, Rum mimarisinin izlerini keşfedebilirsiniz. Bozcaada Belediyesi’ne göre 19. yüzyılın başında ada nüfusunun yarısından fazlası Rum'ken bugün sadece 3 kişi kalmış burada. Bu sebeple adada Rumların bıraktığı çok fazla iz bulmak mümkün. Sıcakkanlı insanlarıyla, tarih kokan izlerle bu atmosfer adeta bir zaman yolculuğu!

Bozcaada'nın Dini ve Tarihi Mirası Meryem Ana Kilisesi

Rum Mahallesi’nin 1800’lerden kalma daimi sembolü Meryem Ana Kilisesi Bozcaada'nın en önemli dini yapılarından biri. Kilise, 1869 yılında inşa edilmiş ve Rum Ortodoks cemaati için hizmet vermiş. Şu an adadaki tek Rum Ortadoks kilisesi. Gotik ve Rönesans tarzında tasarlanan kilisenin iç mekanı oldukça etkileyici. İhtişamlı tavan freskleri, ahşap oyma işçilikleri ve dini sembollerle süslü vitray pencereleriyle dikkat çekiyor.

Bozcaada'nın Saklı Güzellikleri (4)

Adanın Tarihi Simgesi: Bozcaada Kalesi

Feribotla gelen ziyaretçileri ilk karşılayan yer olan Bozcaada Kalesi adanın en etkileyici yapılarından biri. Ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmeyen kale, stratejik olarak avantajlı bir konuma sahip olsa da böylesine küçük bir ada için oranları biraz abartılı kaçmakta. Bununla beraber adanın çok değerli olması sebebiyle güvenliği sağlamak için kullanılmıştır. Kalenin surlarının üzerinden adanın muhteşem manzarasını seyredebilir, tarihi yapıyı keşfedebilirsiniz. Bozcaada Kalesi, adanın tarihine tanıklık etmek ve eşsiz manzarayı görmek için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Bozcaada'nın Sularında Berrak Bir Serüven: Akvaryum Plajı

Soğuk suyu sevmiyor olabilirsiniz fakat Bozcaada'nın en etkileyici plajlarından biri olan Akvaryum Plajı’na yine de bayılacağınıza eminiz. İsmini plajın berrak denizi ve içinden geçen renkli balıklardan alan plajın beyaz kumsalı, turkuaz renkteki suları ve çevresini saran doğal güzellikler, ziyaretçileri büyülemeye yetiyor da artıyor.

Huzurun ve Masmavi Suların Buluştuğu Nokta: Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, Bozcaada'nın en ünlü plajlarından biridir ve doğal güzellikleriyle göz kamaştırır. Plajın beyaz kumu ve berrak suları, burayı huzur dolu bir cennet haline getirir. Masalsı güzelliğiyle ziyaretçilerini büyüler ve huzur dolu bir deneyim sunar. Ayazma Plajı'nda güneşlenirken, yüzerken veya sahilde dinlenirken günlük stresinizi unutacak ve doğanın tadını çıkaracaksınız.

Bozcaada'nın Saklı Güzellikleri (1)

Bozcaada Tekne Turu: Masmavi Suların Sırrına Varın

Bozcaada Tekne Turu, adanın güzelliklerini keşfetmenin en eğlenceli yollarından biridir. Tekne turuna çıkarak adanın etrafında muhteşem koyları, plajları ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Masmavi suların üzerinde süzülürken huzurun tadını çıkarabilir, yüzme molaları ve dalış noktalarında keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bozcaada Tekne Turu, adanın çevresindeki göz alıcı manzaraları görme ve unutulmaz anılar biriktirme fırsatı sunar.

Bozcaada'nın Özgün Lezzetleri: Adanın Leziz Sürprizleri

Rum ve Türk mutfağının ayrılamaz bir şekilde iç içe geçtiği Bozcaada'nın özgün lezzetleri adanın zengin mutfak kültürünü yansıtan ve yerel tatlarıyla damakları şenlendiren lezzetlerdir. Bu özel lezzetler arasında ahtapot, Bozcaada'nın deniz ürünleriyle ünlenmiş bir yemeği. Ahtapotlar özel soslar ve baharatlarla pişirilerek sunulur. Mantarlı ada böreğinde taze mantarlar, özel hamurla harmanlanarak hazırlanır ve fırında pişirilir. Şeker ve limonla birleştirilen patlıcanlarla yapılan patlıcan reçeli de ayrı bir özgün deneyimi sunuyor. Bu gibi adaya özel lezzetler, Bozcaada'nın zengin mutfak mirasını ve yerel tatlarını keşfetmek isteyenlere muhteşem bir deneyim sunuyor.

Bozcaada'nın Saklı Güzellikleri (6)

Türkiye 2023 En İyi Deneyimler
Kültür Seyahat

2023'te Türkiye'nin En İyi 10 Seyahat Deneyimi

2023 senesi, gezginlerin Türkiye'nin dört bir yanında yeni keşiflerini ve deneyimlerini insanlarla paylaştığı dopdolu bir yıldı. Gelin 2023…

Devamını Oku
Gökçeada-0
Kültür Seyahat

Aktivitelerin En Güzeli: Güneşi Gökçeada’da Batırmak

Ege Denizi’nde yer alan ve güneşin en yavaş battığı yer olarak bilinen Gökçeada’da sizi karşılayacak çeşit çeşit güzellik var. Türkiye’nin en büyük…

Devamını Oku
Çanakkale Rota-0
Kültür Seyahat

Çanakkale’yi Keşfetmek İçin 5 Rota Önerisi

Çanakkale Şehitliği’nden Smintheion Antik Kenti’ne, Truva Kültür Rotası'ndan turizm cenneti Bozcaada’ya kadar, her türlü doğal güzelliği ve…

Devamını Oku