Yeme İçme

12 Temmuz 2021

Dondurma denince nasıl ki ülkemizde akla ilk olarak Maraş geliyorsa ülkemiz dışında ilk sırada yer alan adres şüphesiz Roma. İtalya’nın başkenti olan Roma aynı zamanda dondurma başkenti olarak nitelendirilebilir. Peki şehre has ismiyle Gelato yani en güzel Roma dondurmalarını hangi mekanlarda bulabiliriz? Şimdi dondurma şehrinin sokaklarında keyifli bir yolculuğa çıkma vakti.

Gelato San Lorenzo: San Lorenzo’nun ortakları Maurizio ve Flavia’nın lezzet sırı doğal olmayan hiç bir malzeme kullanmamalarından geliyor. Burada tüm dondurmalar gıda boyası, renklendirici ve trans yağ içermemesiyle öne çıkıyor. San Lorenzo’da ideal dondurmanın gereken yoğunluğunu sağlamak için bu tür yapay maddeler yerine doğal lifler kullanılıyor. Ayrıca San Lorenzo dondurmalarının ağırlıklı olarak meyve, fındık ve balla tatlandırıldığını ve %25 daha az şeker içerdiğini de eklemeliyiz. Limonlu ceviz, bal ve tarçınlı armut; ahududu ve fesleğen; ve kremalı avokado San Lorenzo’da mutlaka denenmesi gereken tatlar. 

1

Gelateria Fatamorgana: Fatamorgana’yı özel kılan şeylerden birisi değişime açık yenilikçi denemeleridir. Siyah pirinç, gül yaprağı, beyaz şarap ve misket limon gibi ürünler kullanılarak oldukça farklı lezzetler ortaya çıkarılıyor. Ayrıca mekanın bir diğer özelliği de glütensiz, şekersiz ve sütsüz ürünler de sunabilmesidir. Bol çeşit ve sağlıklı dondurmalar için Fatamorgana doğru adres. 

Freddo Gelato: Sadelik ve kaliteyi ön plana çıkaran Freddo Gelato’da tüm ürünler günlük olarak hazırlanır ve %100 ev yapımıdır. Koruyu ve renklendiricinin kesinlikle ulaşamadığı dondurmalarını sade metal kaplarda sunuyorlar. Gösterişe fazla önem vermeyen Freddo Gelato’da asıl mesele eşsiz lezzettir. Sadeliğin %100 doğallık ve kaliteyle buluşmasını arzulayanlar bu mekanı mutlaka denemeli. Mevsimlik meyvelerle yapılan enfes dondurmalar arasında özellikle mango ve zencefili denemelisiniz. 

Gelateria dell'Angeletto: Monti mahallesinde gizlenmiş bu mekan, glütensiz ve vegan dostu tatlar sunan dondurmacılardan birisidir. Geleneksel ve mevsimlik malzemeler burada enfes lezzetlere dönüşüyor. Özellikle bal ve pirinçin keyifli buluşması mekanın favori seçeneklerinden sayılabilir. 

2

Gelateria dei Gracchi: Roma gezisi sırasında dikkat etmeniz gereken şey Aziz Petrus Bazilikası ve Piazza del Popolo çevresinde bulunan turist avcısı mekanlardan kaçınmak. Bu tuzaklı yerleri geçtikten sonra gerçek “gelato”’nun adresi olan Gelateria dei Gracchi’ye ulaşabilirsiniz. Nitekim mekan sürekli olarak en iyi dondurma mekanları arasında değerlendiriliyor. Elma ve naneden romlu çikolataya kadar en güzel malzemeler mevsimlik olarak taze taze kullanılıyor. 

La Gourmandise: La Gourmandise, lavanta, safran, zencefil ve gül suyu gibi egzotik malzemeleri, genellikle paralel sokaktaki açık hava pazarından temin edilen doğal malzemelerle karıştırıyor. Laktoz intoleransı olanlar için ballı mango gibi su bazlı lezzetler ve glutensiz seçenekler de bulunuyor. Mekanın kendine has özelliklerinden birisi de ürünlerde Malta keçisi sütü kullanılması. Bu da dondurmaların daha hafif lezzetler olmasını sağlıyor.