İyi Yaşam

25 Temmuz 2021

Tarihi, kültürü mutfağı ve daha pek çok özelliğiyle ilgi odağı olan komşu ülke Yunanistan’ın en öne çıkan yanlarından birisi de kuşkusuz eğlence kültürüdür. Bu bağlamda hem leziz mezeler tadıp hem de keyifli vakit geçirme garantisi veren Atina meyhaneleri karşımıza çıkıyor. Şimdi eğlenceli Yunan gecelerinin merkezi popüler ve bir o kadar keyifli meyhaneleri inceleyelim. 

1

Klimataria: Küçük bir meydanda merkez pazarına yakın konumda bulunan Klimataria, hem şehrin yerlilerine hem de dışarıdan gelen çok sayıda turiste hitap eden keyifli yerlerin başında geliyor. Enfes yemeklerine eşlik eden canlı müziği ve sevgi dolu çalışanları ile Klimataria Yunan kültürünün sıcaklığını herkese yaşatmak için hizmette. Atina gezisi sırasında enfes Yunan lezzetleri ile beraber keyifli vakit de geçirmek isteyenler için Klimataria mutlaka listede bulunması gereken yerlerden birisi.

Kebabzidiko Kyr Aristos: Şehir merkezine yakın konumdaki bu mekanda Atina’nın yerli halkı ile birlikte vakit geçirmek mümkün. Genellikle yoğun olan mekanda yer bulmak zaman zaman zor olabilir. Öte yandan geleneksel Yunan lezzetleri ile keyifli sohbetlerin kahkahalara karıştığı bu sıcak meyhane beklemeye değer. Taze ürünler ve yüksek kaliteli etler, Küçük Asya’dan etkilenerek enfes yemekler yaratmak için bir araya getirilmiştir. Menüdeki diğer cazip seçenekleri denemek için ertesi gün memnuniyetle geri döneceğiniz türden bir meyhane. Atina gezisinde akşam yemeği için keyifli seçeneklerden birisi olan bu meyhane Atina’nın keyifli ve popüler meyhaneleri yazımızda yerini alıyor. 

O Kapetanios: Atina deyince enfes deniz ürünlerinden bahsetmemek olmaz. Leziz deniz ürünlerinin adreslerinden birisi de O Kapetanios. Kaptan anlamına gelen O Kapetanios’da geleneksel Yunan balıkçılığının deneyimlerini yaşamak mümkün. O Kapetanios’da Yunan yemeklerinin neden sağlıklı ve popüler olduğunu teyit ederken, gerçek bir Yunan gecesi yaşama şansına da sahip olursunuz. 

2

Psaras: Bir zamanlar Brigitte Bardot gibi film yıldızlarının gözdesi olan Psaras, turistik bir semt olan Plaka'da olmasına rağmen Atinalılarla dolu. Bu, Akropolis'e çıkan beyaz badanalı merdivenlerde servis edilen ve hemen hemen her akşam canlı müzik eşliğinde sunulan otantik Yunan mutfağından kaynaklanıyor. Leziz Yunan mezeleri ile canlı müziğin keyifli uyumunu yaşamak isteyenler için Psaras ideal seçeneklerden biri.

Margaro: Modern menüsüne hakim olan taze kefaliyle ünlü Margaro, şehrin limanı olan Pire’de bulunuyor. Geleneksel bir Yunan meyhanesi havasını da koruyan bu mekan renkli masa örtüleri, dev beyaz peynir salataları ve sıcak kabuklu lezzetleriyle eşsiz hava ve zarafete sahip. 

Thanasis: Modern Yunan mutfağının temel taşlarından birisi souvlaki’dir. Bu ünlü kebabın Yunan versiyonunu sunan Thanasis Atina’nın popüler meyhaneleri arasında sayılıyor. Izgara domuz eti, salata patates kızartması ve sıcacık pideye buz gibi bira eşlik ediyor. Tüm bunlar ve daha fazlası için Thanasis ziyaretçilerini bekliyor.