Kültür Seyahat

1 Ağustos 2021

Şehir merkezindeki hemen hemen her yerden görülebilen Akropolis, yaklaşık 1500 yıl önce en parlak döneminde olduğu gibi modern Atina’nın merkezindedir. Şehirdeki açık ara en büyük turistik yer olan Parthenon'a ve diğer tüm ünlü binalara bakabileceğiniz harika manzara için Akropolis’e mutlaka gitmelisiniz. Akropolis yıl boyunca çok sayıda turist almaktadır. Özellikle tatil dönemlerinde Akropolis’te yer bulmak oldukça zorlaşıyor. Atina'nın en önemli sembollerinden biri olan Akropolis’i ziyaret etmeden önce aklınızda bulunması gereken bazı hususlar var. 

1

Akropolis’e erken gitmelisiniz: Akropolis’te keyifli vakit geçirmek ve yoğun turist kalabalığından kaçmak için tatil döneminden biraz daha erken bir vakitte gitmekte fayda var. Yine gün içerisinde de sabah erken gitmek yoğunluğun yaşanmaması için önemli. 

Ana girişi kullanmayın: Akropolis’in iki girişi vardır. Rovertou Galli'deki ana park, otoparkın hemen yanında ve genellikle tur grupları tarafından kullanılıyor. Yaz aylarında, otobüsler gelmeye başladığında orada bir saatten fazla beklenebiliyor. Bu yoğunluğu yaşamamak için Akropolis Müzesi yakınlarındaki Dionysiou Areopagitou'daki bilet gişesinden girmekte fayda var. Zirveye tırmanma, her iki girişten de uzunluk ve zorluk bakımından oldukça benzer.

Akropolis biletlerinizi önceden satın alın: Akropolis’i ziyaret etmek için biletlerinizi erkenden almalısınız. Özellikle yoğunluk artmadan biletleri almak gerekiyor. Sadece Akropolis'i görmek istiyorsanız, Nisan ve Ekim ayları arasında tek bir tam fiyatlı bilet 20 €'dur. Bunları birkaç ekstra avroya önceden satın almak da mümkündür.

Akropolis’i kışın ziyaret edin: Kış aylarında tüm antik kentlerde bilet fiyatları yarı yarıya düşmekte. Akropolis için de bu durum geçerli. Akropolis gezisini daha uygun fiyata getirmek isteyenler için kış ayları uygun olacaktır. 

Akropolis’e ücretsiz giriş: Akropolis’e girişin ücretsiz olduğu günler vardır. Bu günleri tercih ederek avantaj sağlayabilirsiniz. 6 Mart, 18 Nisan, 18 Mayıs, 28 Ekim Akropolis’e girişin ücretsiz olduğu günlerdir. Ancak bu günlerde kalabalığın oldukça yoğunlaştığını da unutmamak gerekir. 

2

Çalışma saatlerine dikkat edin: Akropolis'in iki farklı çalışma saati vardır; biri Nisan başından Ekim sonuna kadar olan yaz sezonu için, diğeri ise yılın geri kalanını kapsayan kış sezonu için. Yaz aylarında Akropolis her gün 08:00 - 20:00 saatleri arasında açıktır. Kasım'dan Mart'a kadar Akropolis sabah 08:30'dan akşam 17:00'ye kadar açıktır. Resmi tatillerde Akropolis kapalı oluyor. Bu tarihlere de dikkat etmek gerekir. 1 Ocak, 25 Mart, 1 Mayıs, Paskalya Pazarı, 25 Aralık, 26 Aralık tarihleri Akropoplis’in kapalı olduğu günler. 

Akropolis Müzesi’ni ziyaret edin: Akropolis gezisi esnasında müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın. Eşsiz manzarasıyla büyüleyen Akropolis’te müzeyi de ziyaret ederek tarihi ve kültürel güzellikleri yakından deneyimleyebilirsiniz. Müzeyi ziyaret etmek 10 Euro’ya mal olacaktır. Bu meblağ Akropolis Müzesi’nde keyifli zaman geçirmek için kesinlikle değecektir. Zaman zaman çeşitli indirimler müze giriş fiyatlarında da yaşanmaktadır.