Kültür Seyahat

15 Aralık 2020
4 Farklı Şehirden Doğan 4 Efsane Grup

İngiltere birçok şekilde ünlü olabilir. Yirminci yüzyıla damgasını vuran en önemli yanı ise hiç kuşkusuz rock’tan punk’a, trip hop’tan saykodelik müziğe kadar neredeyse her müzik türünde çıkardığı gruplar ve 20’inci yüzyılın sesine yaptığı katkı gelmektedir.

İngiltere’deki bambaşka şehirlerden çıkarak önce İngiltere’de daha sonra ise dünya genelinde devrim yapmış, ortalığı kasıp kavurmuş gruplardan bahsediyoruz. İşte İngiltere’nin şehirlerinden çıkarak dünyada milyonlarca hayran kitlesine ulaşan ve kendilerinden sonra gelen nesilleri etkileyen 5 efsanevi grup.       

blog

Liverpool- Beatles

İngiltere’nin birçok farklı şehri müzik dünyasında devrim yaratmış müzisyenler ve müzik grupları ile doludur ama bunlardan bir tanesi tüm sınırları aşarak bir ikon haline gelmiş. O da The Beatles grubudur. Lise yıllarına dayanan bir beraberlikle kurulan bu grup sadece pop müziği değil tüm pop kültürünü değiştirdi. Tüm zamanların en etkili grubu diyebileceğimiz bu grubun hikâyesi ise Liverpool’daki sokaklarda, otobüslerde ve barlarda başladı. Liverpool’daki The Beatles Story Müzesi ise bu hikâyenin bir parçası olmak isteyen herkesin ziyaret etmesi gereken bir yer.

blog

Londra – Pink Floyd 

Favoriniz The Rolling Stones mu yoksa Queen mi? Ya da Pink Floyd? Bunlar arasında bir seçim yapmak müzik severler için kolay olmasa da birisini tercih etmek zorunda olduğumuz için tercihimizi bu sefer Pink Floyd’dan yana kullanıyoruz. İngiltere’nin başkenti ve dünyanın en önemli şehirlerinden, Londra’da öğrencilik yıllarında başlayan bu müzik efsanelerinin hikâyesi hayranlarının da ikiye ayrıldığı ses temelli Dark Side of the Moon ve The Wall albümleriyle 1970’li yıllara damga vurdu. Rock’tan ambient müziğe kadar tüm dünyada neredeyse tüm müzik türlerini etkileyen bu efsanevi grubun Londra’sı için şehirde turlar düzenlenmektedir. Londra’daysanız ve Pink Floyd hayranıysanız kaçırmayın deriz.

blog

Manchester – Joy Division  

Ian Curtis’in o hüzünlü dış görünüşüyle ilginç sahne dansları müzik tarihinin en ikonik görüntülerinden biri. Bir The Sex Pistols konseri sonrasında grup kurmaya karar veren bu orijinal grup 1976-1980 yılları arasındaki kısa süre boyunca sadece İngiltere’de değil dünyada da etkili oldu ve solistleri Ian Curtis’in genç yaşta ölümü sonrasında dağıldı ve grubun diğer üyeleri yollarına başka isimle devam etti. Manchester şehrinin her yerinden çıkan müzikal enerjiye şahitlik eden bu grupla ilgili şehir turları grupla alakalı olduğu kadar bu efsanevi şehirle ilgili de çok şey söylüyor.

blog

Bristol – Portishead

1991 yılında kuruluşundan itibaren trip hop müzik türünü yeniden tanımlayan, Beth Gibbons’un o efsanevi sesiyle, enstrümanlarında yumuşaklıkla psikedelik havayı aynı anda yaşatan bu grup, İngiltere’nin Bristol kenti çıkışlı. Portishead ismi de Bristol yakınlarındaki bir kasabanın ismi aslında. Ünlü The Road şarkıları 1990’lı yıllarda önce bir jenerasyonun, sonra ise tüm dünyanın tanıdığı bir şarkı haline geldi. Portishead ve onlar gibi birçok grup İngiltere’nin sadece belli şehirlerinin değil neredeyse her şehrinin müzikle olan bağını ortaya koyuyor.