Teknoloji

30 Temmuz 2020
3D Yazıcılar Bilim Kurgudan Gerçekliğe

3D yazıcılar bugün hayatımızın her alanına dokunan en net örneklerinden biri. Aynı zamanda bilimin geldiği noktayı da en iyi gösteren işaretlerden. Fakat burada hayatımızın artık her alanında bulunan bilim alanlarından; tıptan, mimariden, teknolojiden ve muhtemelen her alandan bahsediyoruz. Çokça duyduğumuz Endüstri 4.0 derken bahsedilen de aslında tam olarak bu: hayatımızın her alanının değişmesi. Bilim kurgunun geleceğine hoş geldiniz.

Yazıcıda yemek üretmek

Yaşamımızı sürdürmemizi sağlayan yiyeceklerdeki en önemli madde aslında protein. Protein içeren yiyecekler bundan dolayı karbonhidrat ve yağ içeren yiyeceklere nazaran daha pahalı oluyor. Bu yiyeceklerin en önemlisi ise kırmızı et tabi ki. 3D yazıcıların mantığıyla içine gerekli malzemeyi koyduktan sonra üretilemeyecek bir şey yok. Burada da laboratuvarlarda elde edilen bitki ya da hayvan hücreleri ve bitki proteini bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda restoranlarda görebileceğiniz bu et ve yiyeceklerin en büyük artısı ise çevre dostu olmaları. Organik yiyeceklerde bulunan zararlı kısımlar da bulunmadığı için aynı zamanda da sağlıklılar. Otantiklik ve bunların gerçekten yiyecek olup olmadığı sorusu ise meseleye nereden baktığınıza bağlı.

1
Geleceğin tıbbı

Hasar ya da zarar görmüş bedenlerde uygulanan protez çözümlerinin tarihi binlerce yıl geriye gidiyor. Tarihte bilinen ilk protezlerin MÖ 3’üncü milenyumda Mısır’da yapıldığı düşünülüyor. Milattan günümüze kadar geçen zamandan, milattan geriye gittiğimizde daha uzun bir zamandan bahsediyoruz. Protez bacaklar özellikle ilk örnekler arasında. Fakat binlerce yıl boyunca genellikle sabit kalan bu yöntem özellikle 20’nci yüzyılda büyük aşama kaydetti ve şimdi hem ekonomik hem de tıbbi olarak inanılmaz boyutlara ulaştı. 3D yazıcılar sayesinde yapımları 1 gün bile sürmeyen bu aletler dünyada milyonlarca insana ulaşıyor. Daha heyecan verici olansa laboratuvarlarda üretilen canlı hücrelerden oluşan canlı organizmalar için çalışmalar. Bu konuyu daha çok duyacağız.

Mars’ta koloni

Teknolojik gelişmelerde en şaşaalı konular herhalde uzay çalışmaları ve Mars’ta koloni. Özellikle SpaceX şirketinin elde ettiği başarılarla bilim dünyası Mars hususunda bayağı heyecanlı. Onlara destek olan bir alan da 3D yazıcılar. Burada devrim yaratan mesele ise uzay yolculuklarına dayanabilecek yakıt tanklarının üretimi gibi bir şey değil. Burada bilgisayarın temellerine dönüyoruz. Bilgisayarın öncüleri John Von Neumann ve Alan Turing’in hayatlarının sonlarına doğru üzerinde düşündükleri mesele hesap yapmanın nasıl fiziki varlığa dönüşebileceği sorusuydu. Kendi yapımını hesaplayabilecek bir makine tasarlamak yani. 3D yazıcıları için çalışan şirketlerin üzerine çalıştıkları asıl mesele de bu. Başka bir 3D yazıcı yaratabilecek bir 3D yazıcı. Mars’a gönderdikten sonra oradaki her şeyi oluşturabilecek bir makine. Heyecan verici mi? Kesinlikle.

2