Kültür Seyahat

2 Aralık 2023

Anıt müzeler, geçmişteki önemli olayları veya kişileri onurlandırmaya ve hatırlamaya adanmış müzelerdir. Bu müzeler genellikle trajik olayları, önemli tarihi şahsiyetleri veya önemli kültürel anları anmak için inşa edilir. Geçmişin bir hatırlatıcısı ve artık aramızda olmayanlara bir hediye olarak hizmet etmektedirler. Bunlar bizden önce gidenleri ve bugün yaşadığımız dünyada kalıcı bir etki bırakanları öğrenebileceğimiz, hatırlayabileceğimiz ve onurlandırabileceğimiz yerlerdir. Aslında, ne yazık ki, dünyada pek çok anıt müze bulunmaktadır. Bir gün siz de olmaması gereken şekilde dünyadan ayrılan yaşamlara bir dokunmak isterseniz sizler için bu müzelerin bazılarını derledik.

Hiroşima Barış Anıtı Müzesi, Japonya

Japonya, herkesin bildiği gibi zengin ve büyüleyici bir tarihe sahip bir ülke ve Hiroşima Barış Anıtı Müzesi bu tarihin en trajik anlarından birine adeta güçlü ve duygusal bir saygı duruşu niteliğinde. Adından da anlaşılacağı üzere Japonya'nın Hiroşima kentinde bulunan müze, Hiroşima'ya atılan atom bombasının kurbanlarına ve bu trajik olaydan doğan barış ve silahsızlanma mirasına atıfta bulunmaktadır. 

Müze, barışın gücünün ve geçmişi hatırlamanın öneminin muhteşem bir sembolüdür. Ziyaretçiler burada II. Dünya Savaşı'nın tarihi ve Hiroşima'ya atom bombasına yol açan olaylar hakkında bilgi edinebilirler. Müzede ayrıca, hayatta kalanların hikâyeleri ve bombalama sonrasında yaşananlar da dâhil olmak üzere, bombalamanın bunu yaşayan insanlar üzerindeki etkisini araştıran sergiler de bulunmaktadır. Tarihe, savaşa veya barışın mirasına ilgi duyan herkes için Hiroşima Barış Anıtı Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Hiroşima

Apartheid Müzesi, Güney Afrika

Afrikaca “ayrılık” anlamına gelen apartheid kelimesinden bu müzenin ne ile ilgili olduğu maalesef ki belli oluyor. 2001 yılında Güney Afrika'nın Johannesburg kentinde açılan müze, apartheid kurbanlarının ve ülkenin geçmişini şekillendiren ırksal eşitsizlik ve adaletsizliğin mirasının anısına inşa edilmiş bir anıttır.  

Apartheid Müzesi ziyaretçileri, "Anayasanın Sütunları" sergisiyle başlayarak, Güney Afrika'nın çalkantılı geçmişinde dokunaklı bir yolculuğa çıkar. Avluda yer alan bu sembolik yapı, Güney Afrika Anayasası’nda yer alan yedi temel değeri temsil eder: demokrasi, eşitlik, uzlaşma, çeşitlilik, sorumluluk, saygı ve özgürlük. 

Müzeye adım atan ziyaretçiler, apartheid'ın temelini oluşturan ırksal ayrımları hatırlatan "Irk Sınıflandırması" ile karşılaşmakta. Bireyleri ırklarına göre titizlikle kategorize eden kimlik belgeleri, sistemin ayrımcı uygulamalarının tüyler ürpertici bir kanıtı niteliğinde. Serginin giriş tasarımı, ziyaretçilerin beyaz veya beyaz olmayan bir girişe rastgele atanmasıyla apartheid'in ayrımcı doğasını daha da vurguluyor. Ziyaretçiler müzede ilerledikçe, her sergi apartheid'ın Güney Afrika'nın sosyal, politik ve kültürel manzarası üzerindeki derin etkisine dair daha iyi bir anlayış ortaya koyuyor. Eserler, fotoğraflar ve kişisel tanıklıklar aracılığıyla müzenin anlatımı, insan ruhunun baskıya ve sarsılmaz özgürlük ve eşitlik arayışına karşı dayanıklılığını dokunaklı bir şekilde yansıtıyor.

Apartheid

Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi, ABD

Ulusal 11 Eylül Anıt Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri topraklarındaki en büyük terör saldırısı olan 11 Eylül terör saldırılarının kurbanlarına duygusal bir yapı olarak atfedilmiştir. Dünya Ticaret Merkezi, böylece, dünya ekonomisinin merkezi olmaktan çıkıp, New York ve ABD için bir anı ve umut mekânına, yeniden doğuşun sembolüne dönüşmüştür. New York City'de bulunan müze, tarihteki karmaşık ve zor bir anın kapılarını açarak, ziyaretçilere 11 Eylül saldırılarının kurbanlarına saygılarını sunma ve onlara yol açan olaylar ve sonrasını öğrenme şansı sunuyor. Burayı ziyaret etmek trajik de olsa bu müze New York'un ve tüm dünyanın sembolü olan bu konuyu tam olarak anlamanızı sağlayacaktır.

911 memorial

La Maison des Esclaves, Senegal

"La Maison des Esclaves" yani "Köleler Evi Müzesi", Gorée Adası’nda bulunan ve temeli 1776 tarihine kadar gerilere gitse de müze açılışını 1962’de yapmış hatta 1978 yılında ise Dünya Mirası listesine de girmiştir. Burası insanlık tarihindeki üzücü bir bölümün duygusal bir gerçekliği şeklinde ayakta durmaktadır. Bir zamanlar köle barındırma tesisi olan bu 18. yüzyıl yapısı, bugün bir müze olarak hizmet veriyor ve transatlantik köle ticaretinin dehşetinin tüyler ürpertici bir gerçekliğini bize aktarıyor. Binlerce erkek, kadın ve çocuğun hayal bile edilemeyecek koşullarda esir tutulduğu dar, loş hücreler, köle ticaretinin insanlık dışı vahşetinin çarpıcı bir hatırlatıcısı olarak karşımıza çıkıyor bu evde ve şimdiki haliyle müzede. Köleleştirilmiş Afrikalıların bekleyen gemilere doğru yürütüldüğü son çıkış olan “Dönüşü Olmayan Kapı”, onların anayurtlarından zorla ayrılmalarının, aileleri ve kültürleriyle bağlarının kopmasının simgesi olarak dimdik ayakta duruyor. Maison des Esclaves yalnızca bir müze değil; burası kutsal bir alan, kaybedilen sayısız yaşamın anıtı ve köleliğin kalıcı mirasının dokunaklı bir de hatırlatıcısı.

goree

Hafıza ve İnsan Hakları Müzesi, Şili

Dışarıdan her ne kadar mimarisi ile göz kamaştırsa da Santiago'nun hareketli Lastarria semtinde göze çarpan bir şekilde yükselen Hafıza ve İnsan Hakları Müzesi, Şili'nin Augusto Pinochet'nin askeri diktatörlüğü altındaki çalkantılı geçmişinin kasvetli mirasını korumaya adanmış bir yapıdır. Müzenin içinde, on yılı aşkın bir süredir ülkeye zarar veren sistematik insan hakları ihlallerini anlatan bir tarih ortaya çıkıyor. Müzeye ilk girdiğinizdeki hikâyeniz, kurbanların fotoğraflarıyla süslenmiş Hafıza Salonu'nda başlıyor. Müzede ilerlediğinizde “Hall of Repression” denilen Baskı Salonu’yla baş başa kalıyorsunuz. Burada Pinochet rejiminin kullandığı tüyler ürpertici devlet kontrolü ve baskı mekanizmaları açığa çıkarıyor. Gittiğinizde işkence odalarına, sorgu odalarına ve muhalifleri bastırmak için kullanılan silahlara tanıklık ediyorsunuz. Diktatörlüğün aslında gerçek yüzünü belki de en iyi şekilde görebileceğiniz ve ideal bir dünyada olmaması gereken kederli bir müze.
 

Amerikanın eyaletleri-0
Kültür Seyahat

Amerika’nın Eyaletleri

Federal bir cumhuriyet ile yönetilen Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu devlet yapısı, 50 federe eyaleti ve başkent Washington’ı içermektedir.…

Devamını Oku
Kurgu Şehirler-0
Kültür Seyahat

Fantastik Filmlerdeki Kurgu Şehirler

Hiç fantastik filmlerdeki kurgu şehirlerde yaşamak istediniz mi? Ancak filmlerde görebileceğiniz eşsiz manzaralar ve kareler bu kurgu şehirlerin…

Devamını Oku
Ocean Drive-0
Kültür Seyahat

Dünyanın En Havalı 10 Cadde ve Sokağı

Işıl ışıl bir gece, insanlar keyifli yürüyüşler yapıyor, dükkanlar ilgi çekici vitrinlerle dolu ve her köşe başında sizi şaşırtacak bir sürpriz var.…

Devamını Oku