Kültür Seyahat

6 Aralık 2021
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2022

1

İspanya’nın en güzel şehirlerinden birisidir Sevilla. Ülkenin güney batısında yer alan, tarihi kilise ve sarayları ile meşhur olan şehir, Flamenko dansı ile de oldukça ün salmıştır. İster İspanyol mezesi Tapas isterse tarih düşkünü olun, bu Endülüs şehrinden kolay kolay sıkılmak mümkün değildir.  Renkli boyalı çinili evleri, sarayların kemerli güzellikleri, gotik mimarisi ile Unesco Dünya Mirası Listesindeki Giralda Kulesi ile romantik şehir Sevilla, meraklı gezginlerini bekliyor. Bu tarih kokan şehirde yapılabilecek en özel 10 aktiviteye gelin bir göz atalım. 

1. Yürüyüş Yaparak Şehri Keşfetmeye Ne Dersiniz?

Sevilla öyle bir şehirdir ki yürüyerek keşfetmek ayrı bir keyiftir. Daracık sokaklarda, tarihi binaların arasında kendinizi ve nerede olduğunuzu unutarak Sevilla’yı hissetmek, kesinlikle en güzel tercihtir. Güneşli bir günde şehri ziyaret eden turistler, Guadalquivir Nehri'nde yürüyüş yapmadan ve nehir kıyısında güneşlenmeden geri dönmezler. Koşturmanın olmadığı şehirde, her zaman alışık olduğunuz kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşını hissetmezsiniz, kafanız rahat sokaklarda yürüyüp Sevilla’nın tadını çıkarmaya bakın.  

2. Sevilla'da Flamenko İzlemeden Dönmeyin

Flamenko, müziktir, şarkı söylemektir, dans etmektir, şiir okumaktır, tam bir yaşam felsefesidir, hissetmektir. Çingenelerin sanatı Flamenko dansının eşsiz gösterimindeki özgünlük duygusunu ve hayatın anlamını keşfedin. Flamenko’nun meşhur olduğu şehirde, bu güzel dansı izlemeden asla geri dönmeyin. Bu büyülü dansı izlemek isterseniz Casa de la Memoria Kültür Merkezi, La Casa del Flamenco ve Casa de la Guitarra Dans Tiyatrosu, Flamenko Müzesi ve Tablao Flamenco Los Gallos Flamenko Dans Tiyatrosu, en uygun noktalardan bazılarıdır. 

3. Görülmesi Gereken Tarihi Mekanları Es Geçmeyin

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Kraliyet Sarayı Real Alcazar, 80 farklı şapeli ile dünyanın hacim olarak en büyüğü sayılan Sevilla Katedrali, mimarisinde Rönesans etkilerinin hissedildiği Plaza De Espana Meydanı (İspanya Meydanı), Bronz Çağ’dan kalma eserlerin sergilendiği Sevilla Arkeoloji Müzesi, Sevilla şehrine gelip de görülmeden dönülmemesi gereken noktalardan sadece birkaçı.

2

Ayrıca tablo gibi görüntüsü ile Maria Luisa Parkı, küçük ve kıvrımlı sokaklarıyla gezenleri mest eden Santa Cruz Mahallesi, Sevilla’ya gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 

4. Mümkünse Feria de Abril Festivali’ne Katılın

Işıklar, renkler ve bir sürü eğlence. Her sene, fuarların fuarı olan Feria de Abril, Sevilla’yı deyim yerindeyse bir güzel sallar. Sokaklar, komşu kasaba Alcala de Guadaira'dan gelen, Sevilla bahçelerinde ve boğa güreşlerinde kullanılan kireçli, sarı bir kumla kaplanır. Şehrin kendine özgü özellikleri, cazibesi, süslü atmosferi, fenerle aydınlatılan sokaklar ve bir haftalık kutlamadan sonra, Guadalquivir Nehri üzerinde büyük bir havai fişek gösterisi ile sona ermektedir. 

5. İspanya Denilince Boğa Güreşi Olmadan Asla

İspanya gezi olur da boğa güreşine katılmadan olur mu? Aslına bakarsanız Sevilla, çok uzun süredir devam eden boğa güreşi geleneği ve 12,000 seyirci kapasiteli Plaza de Toros Boğa Güreşi Arenası'nın bulunması nedeniyle bu aktiviteye katılabilecek en iyi şehirlerden biridir. Eğer gidip de katılmayı düşünürseniz, biletlerinizi önceden almayı ihmal etmeyin. Ayrıca dünyadaki en eski boğa arenası olan Real Maestranza (Plaza de Toros)’da, fotoğraflar, tablolar ve boğa güreşi kostümleri sergisini de gezmeden dönmeyin.

6. Şehrin Turistik Kalbi Santa Cruz’da Turlayın

Şehrin turistik bölgesinin kalbi sayılan Santa Cruz, tüm İspanya genelinde en güzel semtlerden biridir. Bu güzel lokasyon, Sevilla Katedrali ve bahçeli saray Real Alcazar gibi pek çok yere ev sahipliği yapmaktadır. Burada tek başınıza, tapas barlarını veya dükkandan dükkana gezerek, el sanatları ve seramik işçiliği ile yapılmış ürünlerden ve hediyeliklerden satın alabilirsiniz. Daracık sokaklarda kendinizi kaybetmeye ve renkli evlerden büyülenmeye hazırlıklı olun. 

3

7. Sevilla Gece Hayatını Es Geçmeyin

İster teraslı bir kafede bir iki muhabbet edin, isterse canlı müzik yapan bir barda eğlenin, Sevilla gece hayatını mutlaka tadın, pişman olmayacaksınız. Otel Dona Maria Teras Bar, Lola de Los Reyes Tablao Flamenko, Uthopia, Casino Terazza, Monasterio, gidilebilecek bazı gece mekanlarındandır. Kabul etmeliyiz ki cuma akşamları, arkadaşlarla çıkma zamanıdır. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence yazın teras barlarda devam eder, gece hayatına dayanıklı olan tutkunlar için ise gece geç saate kadar açık barlar da tercih sebebi olabilir. 

8. Modaya Düşkün İspanya’da Alışveriş Keyfine Varın

Alışveriş ve moda düşkünü çoğu İspanya şehrindeki gibi hafta sonu pazarları, araçların girmediği dükkanlarla dolu alışveriş merkezlerinde, alışveriş açlığınızı rahatça giderebilirsiniz. Sevilla halkının yaptığı gibi şehri, alışveriş yaparken keşfetmek mümkün. El ustalığı ile yapılmış ürünlerden seramik hediyelikler, Sevilla’nın meşhur portakal aromalarından üretilen parfümleri, meşhur beyaz İspanyol şarabı ve anason likörü ve tabii ki Flamenko kıyafetleri, bu güzel şehre gitmişken alınabilecek hediyelerden bazılarıdır. 

9. Romantik Kanal Turu Yapmadan Olmaz

İspanyol kanallarını keşfetmeye ne dersiniz? Şehrin ruhunu ve tarihini anlayabilmek için Guadalquivir Nehri'nde bir tur yapmak, Sevilla’da kesinlikle yapılması gereken aktivitelerden biri. Bar, kafeterya ve tuvaletin bulunduğu teknelerde aynı zamanda sesli olarak şehrin tanıtımı da yapılıyor.

4

Sevilla’ya nehirden bir bakış atmak isterseniz, romantik ve efsanevi nehir turlarını kaçırmayın. Guadalquivir Nehri’nin, 16. ve 17. yüzyıllarda, Yeni Dünya’dan yani Amerika’dan gelen zenginlerin gemilerle geldiğini ve nehrin şehrin tarihinde önemli bir rol oynadığını da belirtelim.

10. Sevilla Şehrinin Etrafındaki Güzellikleri Keşfedin

Sokakları renkli çiçeklerle bezenmiş Cordoba, Puente Nuevo köprüsü ile meşhur Ronda, El Hamra Sarayı ile bilinen Elhamra, tabloları andıran güzellikteki liman şehri Cadiz, muhteşem sahil kenti Malaga, tarihi mimari ile göz kamaştıran Jerez de la Frontera, plajları ile bilinen Mazagon, Sevilla çevresinde görülmesi gereken bazı özel noktalardandır.

Sevilla'nın Gece Hayatı ve Yeme İçme Rehberi hakkında merak ettiğiniz her şey için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

1
Kültür Seyahat

Sevilla'da Yapılabilecek En İyi 10 Aktivite

Flamenkosu, Tapas'ı, tarihi kiliseleri ve sarayları ile İspanya'nın en güzel şehirlerinden olan Sevilla'da sıkılmak gerçekten mümkün…

Devamını Oku
1
Yeme İçme

Endülüs Başkenti Sevilla'nın Gece Hayatı ve Yeme-İçme Rehberi

Çingene sanatının asilzadesi Flamenko dansının doğduğu Sevilla, gece hayatının nabzının attığı kulüpleri ve ışıklandırılmış mimarileriyle görülmeye…

Devamını Oku
1
Kültür Seyahat

Sevilla'da Yapılabilecek En İyi 10 Aktivite

Flamenkosu, Tapas'ı, tarihi kiliseleri ve sarayları ile İspanya'nın en güzel şehirlerinden olan Sevilla'da sıkılmak gerçekten mümkün…

Devamını Oku