İlk olarak Londra’ya gidebilmek için İngiliz Konsolosluğu’ndan İngiltere Vizesi alınması gerekmektedir. Bu vize, Schengen Vizesinden ayrı bir vize olduğundan dolayı farklı evraklar talep edilebilir. O yüzden vize alınmadan önce istenenler hakkında detaylı olarak bilgi almakta fayda olacaktır. Türkiye’den Londra Stansted Havalimanı’na gitmek üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi noktalardan 4 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı’ndan ise Londra Heathrow Havalimanı’na 4 saatlik direk uçuşlar mevcuttur. Londra Stansted Havalimanı, şehrin 60 kilometre kuzeyinde 1 saatlik sürüş mesafesinde, Londra Heathrow Havalimanı ise şehrin 25 kilometre batısında yer alır. Ayrıca Londra’da bulunan Luton ve Gatwick Havalimanları’na gidiş aktarmalı olduğu için daha az tercih sebebi olarak görülmektedir.

1

Türkiye’den Londra Stansted Havalimanı’na vardıktan sonra merkeze gidebilmek, Stansted Express trenleri ile 50 dakika içinde varmak mümkündür. Ayrıca her 30 dakikada bir kalkan da otobüsler de merkeze gitmek üzere servis vermektedir. Havalimanından araç kiralama seçeneği, bir diğer alternatif olsa da sağdan akan trafiğe alışkın olmayan ziyaretçiler için bu durum son derece can sıkıcı bir durum olabilir. O yüzden Londra’dayken toplu taşıma ya da taksi, mantıklı bir seçim olacaktır.

Londra Heathrow Havalimanı’na ulaştıktan sonra merkeze gidebilmek için Piccadilly ve Hammersmith metro hattı ile 40 dakika içerisinde varılabilir. Ayrıca Heathrow Express trenleri, taksiler ya da özel taksiler, ulaşımda kullanılabilecek diğer alternatiflerdendir.

Londra’da, şehir içinde ulaşım amacıyla en çok metro kullanılsa da otobüs ve taksiler de kullanılabilmektedir. Özellikle mimarileri ile büyüleyen bu şehre gitmişken İngiltere’nin meşhur iki katlı kırmızı otobüslerini, ulaşımda mutlaka deneyin.

1

Büyülü şehre gitmek için en ideal sezonlar, parkların yemyeşil ve mevsimin ılık olduğu Mart, Nisan ve Mayıs olarak sayılabilir. Bahar sonu ve yaz mevsimi, tam turist sezonu olduğundan otel ve uçuş fiyatlarında ciddi artışlar yaşanabilir. Seyahatinizi planlarken, bu durumu da göz önüne almayı unutmayın. Ayrıca yağmurları ile meşhur İngiltere’de kış ve sonbahar aylarında, yağış oldukça fazla görülebilmektedir. Gitmişken bir İngiliz şemsiyesi satın almayı asla es geçmeyin. Yine de her mevsim ılıman olan Londra’ya herhangi bir sezonda gitmek mümkündür.

Renkli şehirde yaşanan bazı etkinliklere bir göz atalım. Haziran ortasında gerçekleştirilen Royal Ascot at yarışları, Aralık ayında yapılan sokak festivali Londra Geçidi, bir nevi Rio karnavalını anımsatan görüntüleri ile Ağustos’taki Notthing Hill Karnavalı, Haziran ve Temmuz aylarında yapılan müzik, film ve sanat festivali olarak bilinen Londra Şehir Festivali, şehrin güzelliklerine bir kez daha farklı bir yönden tanıklık etmek için en ideal etkinliklerdendir. Ayrıca Times Nehri’nde düzenlenen nehir yarışlarını kaçırmak istemiyorsanız, Mayıs ayını takviminize not etmelisiniz. Ocak ayında gerçekleştirilen Londra Sanat Fuarı ise modern ve çağdaş İngiliz sanatına ışık tutan bir diğer önemli etkinliktir.