İngiltere’nin başkenti Londra’nın tarihi iki bin yıl öncesine dayanır. Bu köklü geçmişiyle Londra eski zamanlardan beri ülkenin en işlek şehriydi. Birleşik Krallık’ın en kalabalık şehri olması da günümüzde bunu kanıtlar nitelikte. Yurt dışından birçok öğrenci dil eğitimi için, finansal işler için de birçok iş adamı şehri ziyaret ediyor. Bu sebeple biz de sizlere Londra’ya gitmek için en doğru zaman nedir ve ulaşım nasıl sağlanır bunları anlatacağız. Hazırsanız başlayalım. 

İlk olarak Londra’ya gidebilmek için İngiliz Konsolosluğu’ndan İngiltere Vizesi alınması gerekmektedir. Bu vize, Schengen Vizesinden ayrı bir vize olduğundan dolayı farklı evraklar talep edilebilir. O yüzden vize almadan önce istenenler hakkında detaylı olarak bilgi almakta fayda olacaktır. Türkiye’den Londra Stansted Havalimanı’na gitmek üzere İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı gibi noktalardan 4 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul Havalimanı’ndan ise Londra Heathrow Havalimanı’na 4 saatlik direk uçuşlar mevcuttur. Londra Stansted Havalimanı, şehrin 60 kilometre kuzeyinde 1 saatlik sürüş mesafesinde, Londra Heathrow Havalimanı ise şehrin 25 kilometre batısında yer alır. Ayrıca Londra’da bulunan Luton ve Gatwick Havalimanları’na gidiş aktarmalı olduğu için daha az tercih ediliyor. 

1

Türkiye’den Londra Stansted Havalimanı’na vardıktan sonra merkeze gidebilmek, Stansted Express trenleri ile 50 dakika içinde varmak mümkündür. Ayrıca her 30 dakikada bir kalkan otobüsler de merkeze gitmek üzere servis vermektedir. Havalimanından araç kiralama seçeneği, bir diğer alternatif olsa da sağdan akan trafiğe alışkın olmayan ziyaretçiler için bu durum son derece can sıkıcı bir durum olabilir. O yüzden Londra’dayken toplu taşıma ya da taksi, daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Londra Heathrow Havalimanı’na ulaştıktan sonra merkeze gidebilmek için Piccadilly ve Hammersmith metro hattı kullanılabilir ve bu sayede merkeze 40 dakika gibi kısa bir sürede varılabilir. Ayrıca Heathrow Express trenleri, taksiler ya da özel taksiler, ulaşımda kullanılabilecek diğer alternatiflerdendir.

Londra’da, şehir içinde ulaşım araçlarından en çok metro kullanılsa da otobüs ve taksiler de kullanılabilmektedir. Özellikle mimarileri ile büyüleyen bu şehre gitmişken İngiltere’nin meşhur iki katlı kırmızı otobüslerini, ulaşımda mutlaka deneyin.

1

Büyülü şehre gitmek için en ideal sezonlar, parkların yemyeşil ve mevsimin ılık olduğu Mart, Nisan ve Mayıs olarak belirlenebilir. Bahar sonu ve yaz mevsimi, tam da turizm sezonu olduğundan otel ve uçuş fiyatlarında ciddi artışlar yaşanabilir. Seyahatinizi planlarken, bu durumu da göz önünde bulundurmayı unutmayın. Ayrıca yağmurları ile meşhur İngiltere’de kış ve sonbahar aylarında, yağış oldukça fazla görülebilmektedir. Gitmişken bir İngiliz şemsiyesi satın almayı da asla es geçmeyin. Yine de her mevsim ılıman olan Londra’ya herhangi bir sezonda gitmek mümkündür. Bu sizin yaz insanı mı yoksa kış insanı mı olduğunuza göre değişir. İngiltere, her mevsim ayrı bir güzeldir. Eğer ülkenin her hâlini görmek isterseniz ve fırsatınız olursa seyahatinizi aralıklarla yineleyebilirsiniz. 

Renkli şehirde yaşanan bazı etkinliklere de bir göz atalım. Haziran ortasında gerçekleştirilen Royal Ascot at yarışları, Aralık ayında yapılan ve sokak festivali olarak geçen Londra Geçidi, Rio karnavalını anımsatan görüntüleri ile Ağustos’taki Notthing Hill Karnavalı, Haziran ve Temmuz aylarında yapılan müzik, film ve sanat festivali olan Londra Şehir Festivali, Londra’da gerçekleştirilen etkinliklerin yalnızca birkaçı. Ayrıca Times Nehri’nde düzenlenen nehir yarışlarını kaçırmak istemiyorsanız, Mayıs ayını takviminize not etmelisiniz. Ocak ayında gerçekleştirilen Londra Sanat Fuarı ise modern ve çağdaş İngiliz sanatına ışık tutan bir diğer önemli etkinliktir.

Londra’daki etkinlikler dışında özel ve resmî günleri de takip edebilirsiniz. Seyahatinizi bu günlere göre ayarlarsanız çok daha rahat edersiniz. İşte Londra’daki özel günler:
-Noel (25 Aralık) 
-Yeni yıl (1 Ocak)
-Kutsal Cuma (Nisan) 
-Paskalya (Nisan)