Karayolu ile de Rusya’ya doğrudan ulaşım sağlanabilse de en çok kullanılan yöntem ve alternatif uçak yolculuğudur. İstanbul ve Ankara’dan hem direkt hem de aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir.

İniş için en çok tercih edilen iki şehir Moskova ve Krasnodar’dır. Önceden belirlediğiniz rotaya göre iniş yapacağınız şehri Astrakhan, Belgorod, Cheboksary, Ekaterinburg, Kaliningrad, Nizhny, St.Petersburg, Voronezh gibi birçok farklı şehir arasından da seçebilirsiniz.

1

Oldukça büyük bir ülke olduğu için, bir şehirden diğerine gitmek için bağlantılı uçuşları ve havalimanlarının durumunu önceden kontrol etmek gerekebilir.

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için seçenekler oldukça fazladır. Düzenli seferler düzenleyen otobüsler, banliyö trenleri, dolmuşlar ve taksiler arasından size en uygununu seçebilirsiniz.

Taksi fiyatları diğer ülkelere göre daha uygun olduğundan sık tercih edilirler. Havaalanlarının yakınlarındaki toplu taşıma duraklarından, özel büfelerden veya otobüs içerisinde şoförden bilet temin edilebilmektedir.

Hızlı trenler hem zamandan kazanmak hem de konforlu bir yolculuk isteyenler için yaklaşık yarım saatte bir şehir merkezine seferler düzenlemektedir. Bilet fiyatlar satın alınan saate göre değişkenlik gösterebilir.

Rusya dünyanın en iyi metro ve tramvay sistemine sahiptir, bunun için Moskova, St. Petersburg, Novosibirsk, Samara, Yekaterinburg ve Volgograd gibi şehirlerde metro en çok kullanılan toplu taşıma aracıdır. Onu otobüs, troleybüs ve özel servis otobüsleri izler.

Yüzölçümünün büyüklüğü nedeniyle ülke içerisinde bir şehirden diğerine gitmek için genellikle havayolu tercih edilmektedir.

2

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’da iklim, kuzeydeki kutup bölgelerinden güneydeki subtropikal bölgelere kadar değişkenlik gösterir.

Her zaman soğuk bir iklime sahip olduğu düşünülse de, aslında bazı bölgelerde yazlar oldukça sıcak geçer.

Yaz mevsimi, St. Petersburg, Moskova veya Altın Yüzük’e dâhil şehirler için turizm sezonunun en yoğun aylarıdır. 1 Haziran ve 31 Ağustos arası dünyanın her bir yanından büyük turist kafileleri bu şehirlere akın eder.

Masalsı “Beyaz Geceler”e tanıklık etmek isteyenlerin sayısı da hiç az değildir. St. Petersburg gibi kuzey şehirlerinde, mayıs sonundan temmuz ortasına kadar güneş hiç batmaz. Bütün sanatçılara ilham veren “Beyaz Geceler”, Rusya’yı ziyaret etmek için en ideal zaman olarak bilinir.

Ünlü opera veya bale gösterilerinden birini izlemek isteyenler, tatillerini Ağustos ayına denk getirmemeye özen göstermeliler çünkü ana tiyatrolar bu mevsimde genellikle kapalı olur.

3

Rusya’nın o bilindik sert kışı 1 Aralık’ta başlar ve şubat ayının sonuna kadar devam eder. Soğuğu ne kadar hissedeceğiniz hangi şehre gittiğinize göre değişir, örneğin Moskova ve St. Petersburg gibi büyük şehirlerde sıcaklık -20 dereceye düşerken, Sibirya’da bu rakam -50 derecelere kadar değişebilir.

Mayıs ve Haziran ayları arası günler uzamaya başladığı için turizm de yavaş yavaş canlanmaya başlar. Tereyağı Bayramı, İşçi Bayramı ve 9 Mayıs Zafer Günü de bu tarihlere denk geldiğinden, Rusya sokakları renkli görüntülere sahne olur.

Rusya’da yılbaşı kutlamaları çok özeldir. İnsanlar gece saat 12’ye kadar evlerinde ailecek vakit geçirirler. Gece 00.00’dan sonra ise herkes sokaklara çıkar. Akın akın sokağa dökülen insanlar beraber yürüyüşler yaparlar. Eğlenmek isteyenler mekânlara girer ve sabaha kadar orada keyiflerine bakarlar. Çeşitli havai fişek gösterileri, dans ve tiyatro etkinlikleri düzenlenir. Yani anlayacağınız yılbaşı eğlencesi sabaha kadar sürer. Eğer siz de yılbaşını kutlamayı seviyorsanız yeni yıla Rusya’da girmelisiniz. 

Yılbaşı dışında Rusya’daki özel günleri bilirseniz, planlamanızı ona göre yapabilirsiniz. Yeni yıl haftası dışında Ortodoks Noeli (7 Ocak), Babavatanın Savunucusu Günü (23 Şubat), Rusya Günü (12 Haziran), Birlik Günü (4 Kasım) gibi özel günler de mevcuttur. Bu özel günlerde Rusya’da bulunup bulunmak istemediğinize karar verirseniz geziniz daha keyifli geçer.