Toprakları üzerinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Rusya, sınırlarının genişliği nedeniyle dünyanın en büyük ülkesi unvanına sahip.17 milyon kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın sekizde birini kaplamaktadır. Atlantik, Pasifik ve Arktik okyanuslarına kıyısı olan Rusya’da 11 ayrı zaman dilimi bulunur. Resmi adı Rusya Federasyonu olan ülkede 150’nin üzerinde etnik köken yaşamaktadır.

1

Sovyetler Birliği olarak bilinen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından, Aralık 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Resmi dili Rusça olsa da ülkede İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca yaygın olarak konuşulmaktadır.

Yüzde 60’ı orman olan Rusya’nın Sibirya bölgesinin çoğunda insan yaşamamaktadır. Bugüne kadar kaydedilmiş en düşük sıcaklık (-77 derece) da bölgedeki Oymyakon kasabasında görülmüştür.

Çöller, kurak bozkırlar ve donmuş kıyı şeritleri gibi birbirinden çok farklı coğrafik alanlara sahip ülkenin zengin ekosistemindeki canlıların en ünlüsü, dünyanın en büyük kedisi olarak bilinen ve ağırlığı 300 kiloya kadar çıkabilen Sibirya kaplanıdır.

Kediler Rusya için son derece önemli hayvanlardır. Rusya’nın ulusal hazinesi olan Hermitage Müzesi’ndeki sanat eserlerini farelerden koruyan kedilerin kendilerine ait bir pasaportu vardır ve her bir müze görevlisi gibi düzenli maaş alırlar.

Leo Tolstoy, Aleksandr Puşkin,Fyodor Dostoyevski gibi dünyaca ünlü yazarlar ve Tchaikovsky gibi besteciler Rusya’nın zengin kültür ve sanat miraslarıdır.

Dünyanın en uzun demiryolu hattı, 9.289 kilometrelik rotasıyla Trans-Sibirya Demiryolu’dur. Tamamı 1 hafta süren yolculukta sekiz ayrı zaman diliminden geçilmektedir.

Dünyaca ünlü matruşkalar ve Faberg yumurtaları gibi ülkenin geleneksel el sanatlarının çoğu Rusya’nın etnik gruplarının binlerce yıllık kültür mirasının ürünüdür.

2

Rusya’nın keşfedilmeyi bekleyen birbirinden enteresan şehirleri ve bu şehirlerde görülmesi gereken cazibe noktalarının başında başkent Moskova gelmektedir. Gezginler için Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı gibi ikonik yerlerin yer aldığı Moskova, bugün hala Rusya’nın en popüler şehirlerinden.

Moskova’nın eğlenceli ve hareketli yaşamına tezat olarak Saint Petersburg Rusya’nın kültür ve sanat başkenti olarak kabul edilir. Dünyaca ünlü Amber Odası, şair Alexandr Puşkin’in yıllarını geçirdiği koleji Tsarskoe Selo, saraylar, kanallar ve köprüler, şehrin dokusuna hayat veren önemli detaylardır.

Moskova’nın kuzeydoğusunda, içlerinde Yaroslavl, Kostroma, Ivanovo, Pereslavl-Zalessky gibi antik şehirlerin bulunduğu bölge, Rusya’nın Altın Yüzüğü olarak bilinir. Şehirler ve kasabalardan oluşan ve keşfedilmeyi bekleyen bu halka XII ve XVIII yüzyıllar arasında inşa edilmiş birbirinden güzel mimarilere ev sahipliği yapması açısından turistler için her zaman cazip bir seyahat rotası olmuştur.

Altın Yüzük’ten daha genç ve daha az popüler olan bir diğer rota da ülkenin kuzeybatısındaki şehirleri içeren ve Gümüş Yüzük olarak nitelendirilen Rus şehirleridir. Her seyahat acentesinin farklı bir program çizdiği Gümüş Yüzük gezisinde gün içerisinde birden fazla şehir ve kasaba gezilebilir.

3

Uzun yıllardır özellikle macera sporlarından hoşlananların buluşma noktası olan Altay bölgesi, Kazakistan, Çin ve Moğolistan sınırlarını paylaşan Sibirya’nın dağlık bölgesinde yer alır. Rahatlatıcı ve şifalı kaplıcaların, inanılmaz çeşitlilikteki ekosisteminin ve ünlü Rus saunasının bölgenin bu kadar popüler olmasındaki etkisi de yadsınamaz.

Dünyanın en derin gölü olmasının yanı sıra en eskilerinden biri olan Baykal Gölü, özellikle şubat ve mart aylarında oldukça fazla ziyaretçi kabul eder. Donmuş gölün etrafında yürüyüş yapmak ya da göl üzerinde kızakla gezmek, gölde yapabileceğiniz alternatiflerden sadece ikisi.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenen ve bazılarının hala aktif olduğu 160 volkanın yer aldığı ıssız bir arazi olan Kamçatka Yarımadası Rusya’nın uzak doğusunda yer alır. Uzaklık sebebiyle çok fazla tercih edilmese de, yaban hayatını gözlemlemek isteyenler bir seyahat acentesinin rehberliğinde bölgeyi gezebilir ve dünyanın bizce ziyaret edilmesi gereken en iyi yerlerinden olan Kamçatka’yı keşfetme şansını yakalayabilir.