Pakistan’da bulunan üç havalimanından en büyüğü, ülkenin gelişmiş kentlerinden Karaçi’de yer alan Jinnah Uluslararası Havalimanı’dır. Sabiha Gökçen’den Karaçi şehrine direkt uçak seferleri düzenlenmektedir.

İstanbul-Pakistan arası aktarmasız uçuşlar yaklaşık beş buçuk saat sürmektedir.

Jinnah dışında, aktarmalı uçuş yapabileceğiniz bir diğer havalimanı da başkent İslamabad’da bulunan Benazir Bhutto Uluslararası Havalimanı’dır. Bu havalimanına ülkemizden direkt uçuşlar bulunmamaktadır.

1

Uçak yolculuğunun haricinde, Ağrı ve İran üzerinden karayolu ile de ulaşım sağlanabilmektedir. 4940 kilometrelik yol hem uzun olduğundan hem de güvenlik nedeniyle fazla tercih edilmemektedir.

Pasaportlarının geçerlilik süresi altı aydan fazla olan Türk vatandaşları için vize zorunluluğu yoktur ancak vizesiz seyahatler için doksan günlük kısıtlama süresi getirilmiştir.

Yemeklerden ve sudan bulaşabilecek tifo tehlikesine karşı, Pakistan’a gitmeden önce aşı yaptırılması önerilir.

Nüfusunun yoğunluğu bakımından dünyanın ilk altı ülkesi arasında gösterilen Pakistan’da şehir içi trafik de bir hayli yoğundur. Halkın genel olarak tercih ettiği ulaşım araçlarının başında otobüs ve çinçi adı verilen yerel ulaşım araçları gelmektedir.

Otobüslerde kadınlar için ayrı bir bölüm yer almaktadır.

Sarı ve siyah taksiler genellikle orta ve üst sınıf tarafından tercih edilir.

Ülkeyi baştanbaşa gezmek için en ideal ulaşım araçlarından biri ise trendir.

2

Pakistan’ın en gelişmiş ve en büyük şehri olan Karaçi’deki havalimanından şehir merkezine ulaşım, trafiğe bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 20-25 dakika sürmektedir. Merkeze gitmek için otobüs ya da taksi seçenekleri bulunur.

Pakistan’daki mezhep çatışmaları ve terör saldırıları nedeniyle tehlikeli olarak öne çıkan şehirlerden ilki Belucistan Eyaleti’dir. Adı suikastlar ile duyulan eski Fata ve KPK Eyaleti, militan grupların faaliyet gösterdikleri bilinen Hindistan-Pakistan sınırındaki kontrol hattı da ziyaret edilmesi önerilmeyen yerler arasındadır.

Coğrafi özellikleri nedeniyle Pakistan’da karasal ve tropikal iklim bir arada görülür. Genel olarak sıcak ve kurak bir iklime sahip olan ülkenin güneyinde tropikal iklim özellikleri öne çıkar. 

Turistik seyahatlerin son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde arttığı Pakistan’da en yoğun sezon mayıs-ekim, düşük sezon ise kasım ve nisan ayları arasıdır. Elbette bu durum gidilecek bölgeye göre de değişmektedir, örneğin Pakhtoonkhwa, Sind veya Punjab gibi kuzeybatı şehirlerinden birini ziyaret etmek için ekim ve şubat ayları arası en ideal zamandır.

Güzel vadilerin ve dağ zirvelerinin tadını çıkarmak için ilkbahar ayları en uygun zamanlar olarak bilinir çünkü yürüyüş yapmak için bu aylar daha elverişlidir.

Yağışın en fazla olduğu aylar temmuz ve ağustostur, hava oldukça sıcak olmasına karşın nem rahatsız edici olabilir.

3

Kar tatili yapmak için en iyi zaman ise şubat ayının başlarıdır. Hem kayak yapmak hem de karlarla kaplı dağları ve donmuş gölleri izlemek, özellikle keşfetmek amaçlı gezi yapan gezginler için oldukça tatmin edicidir.