Malezya, Güneydoğu Asya’da yer alır. Başkenti Kuala Lumpur olan ülkede toplamda 13 eyalet bulunuyor.  Başkent dışında en bilinen şehirleri George Town, Sibu, Kota Kinabalu ve İpoh’tur. Malezya’nın kültürünü, mutfağını ve insanlarını merak ediyorsanız buraları görmenizde fayda var. Malezya’ya gittiğinizde ülkenin içindeki düzeni iyi bilmelisiniz. Böylece gezinizi daha planlı ve sorunsuz geçirmiş olursunuz. İşte biz de sizin için ülkeyle ilgili bazı ipuçları vereceğiz. Malezya’ya nasıl gideceğinizi, ülke içindeki ulaşımı ve gezerken neler yapabileceğinizi anlatacağız.  

Öncelikle Malezya’da 90 gün süreye kadar turistik amaçla gidecek Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir. Böylece vizesiz kategorisinde bulunan Malezya’ya gitmek için önemli bir sebep daha bulunmuş oluyor.    

Malezya’ya, Türkiye’den aktarmasız olarak ulaşmak için İstanbul Havalimanı’ndan yaklaşık 11 saatlik bir uçuşla başkentte bulunan Kuala Lumpur Havalimanı’na ulaşmak mümkün. Kuala Lumpur Havalimanı’ndan, merkez Kuala Lumpur’a ise normal trafikte taksilerle 50 dakika içerisinde varılabiliyor. Merkeze ulaşmak için havaalanı taksileri, en pahalı seçenek gibi görünse de Avrupa ya da Amerika’daki taksi fiyatlarına oranla yine de daha düşük bütçeli bir alternatif olarak nitelendirilebilir. Bir diğer ulaşım seçeneği ise şehirdeki KL Merkez istasyona yaklaşık yarım saatte giden hızlı tren KLIA Express ya da transit metro olabilir. Ayrıca havaalanı otobüs servisleri ile havaalanından KL Merkez istasyona yaklaşık 1 saatlik bir yolculukla gidilebiliyor.   

Ülkenin elmasının diğer yarısı yani doğu payında bulunan Kota Kinabalu Havaalanı’na ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, Hamad (Doha) Uluslararası Havalimanı ve Kuala Lumpur Havalimanı olmak üzere ortalama 17 saat içerisinde 2 aktarmalı yolculuk şeklinde ulaşılabiliyor. Malezya’nın en yoğun ikinci havalimanı olan Kota Kinabalu’dan, 8 kilometre kuzeyde olan merkeze, havalimanı otobüsleri ile ulaşılabiliyor. Kota Kinabalu’da toplu taşıma amacıyla otobüs ağı sıklıkla kullanılır ve etraf adalar, feribot yoluyla ziyaret edilebilir. Kota Kinabalu’dan elmanın diğer yarısındaki başkent Kuala Lumpur’a gitmek için ise 2 buçuk saatlik direkt iç hat uçuşları tercih edilebilir. 

Hem ülkenin iki parça olmasından kaynaklanan konumundan ötürü, hem de daha kısa sürelerde ulaşılabilir olduğundan dolayı Malezya’daki iç hat uçuşlar, en tercih edilen ulaşım yöntemidir. Güney Çin Denizi ile ayrılan yarımada Malezya ile doğu Malezya’yı birleştiren bir feribot ağı olmadığından iki parça arasındaki ulaşım, en iyi uçakla gerçekleşebilir. Ayrıca ülkeyi bölen koca bir deniz olması sebebiyle feribotlar, bazı kıyı şehirlerine ulaşımı sağlamakta kullanılmaktadır. Ülke genelinde otobüs, hafif raylı sistem trenler, tek ray hattında oluşan havaray ve banliyö treni kullanılabilecek diğer toplu taşıma alternatiflerinden.

Malezya’yı ziyaret etmek için en iyi zamanlar ise Aralık ile Nisan ayları arasıdır. Ülkede yıl boyunca bolca yağmur görülür ve sıcaklık ile nem hiç eksik olmaz. Tropik muson iklimi, en kurak mevsimde bile kısa dönemli yağmurları Malezya’dan eksik etmez. O yüzden hangi mevsimde giderseniz gidin elinizden şemsiyeniz hiç eksik olmasın. Yeni yıl, Noel ve Çin Yeni Yılı’nın denk geldiği Ocak ve Şubat ayları ile Haziran’dan Eylül’e kadar olan sezon, en yoğun sezonlardandır.

Unutmayın; Sarawak şehrinin ışıltılı dünyasında yapılan Yağmur Ormanları Dünya Müzik Festivali, Kasım ayında ülkenin en renkli Deepavali Işık Festivali, Haziran’daki Ejderha Bot Festivali, BorneoGawai Hasat Festivali, yarış takvimine göre Malezya Grand Prix Formula 1 yarışları, Malezya’ya nokta atışı zamanlarda gitmek için birebir.

Perhentian Adaları’nda eşsiz dalış deneyimi yaşamak, Kinabalu Dağı’na tırmanış gerçekleştirmek, muhteşem manzaralı Langkawi Teleferik hattında süzülmek, gece hayatı ve barları ile ünlü Golden Triangle’da keyif çatmak için Malezya sizi bekliyor.

2