Güneydoğu Asya’da bulunan Malezya’nın, kuzeydeki komşusu Tayland, güneydeki komşusu ise Endonezya’dır. Çoğunda yaşam olmayan yaklaşık 878 adet adası ile Malezya, tam anlamıyla bir ada cennetidir. Turkuaz suları ve pastoral güzellikleri ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken ülkeler arasında yerini alır. En önemli özelliklerinin arasında, Malezya’ya ait iki kara parçasının 650 kilometrelik bir deniz suyu ile ayrılması yer alır. Haritaya baktığınızda bu durum, adeta ikiye ayrılmış bir elmanın, arasından geçen büyük bir su parçasını andırır. Batı Malezya'da 11, Doğu Malezya'da ise 2 adet olmak üzere toplam 13 eyaletten oluşan ülke, doğu ve batı olmak üzere iki parçaya ayrılmış durumdadır. 

1

Yaklaşık 32 milyon nüfusa sahip olan Malezya’nın resmi dili Malayca olmasına rağmen halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir. Asya’nın en eski kültürlerinden Malaylar, Çinliler ve Hintlileri de içinde barındıran ülke, dünyanın en iyi tatil geçirecek noktalarından biri olarak akıllarda yer etmiştir. El değmemiş plajları, nefes kesen adaları, iyi korunmuş tarihi hazineleri, ağız sulandıran mutfağı, nadide bitki ve hayvanları, iyi korunmuş doğal kaynakları ile Malezya, keşfedilmeyi hazır bekliyor.

Bu muhteşem ülkenin görülecek pek çok güzel noktası bulunuyor. En başta, Asya’nın en dinamik şehirlerinden olan başkent Kuala Lumpur geliyor. Yaklaşık 3 buçuk milyon insana ev sahipliği yapan başkent, Petronas İkiz Kuleleri, otantik hediyelikleri ile Merkez Pazarı, inanılmaz manzaralı 421 metredeki KL Kulesi, renkli mi renkli Petaling Sokağı (Çin Mahallesi), muhteşem güzelliklere şahit olacağınız Aquaria KLCC Okyanus Akvaryumu, şehrin oksijen merkezlerinden Perdana Botanik Bahçesi ile ziyaretçilerini mest etmeye fazlasıyla hazır görünüyor.

Baştan söyleyelim: Malezya’nın doğal güzellikleriyle bezenmiş adalarını görmeden kesinlikle dönmeyin. Doğa sever gezginler için Tioman, lüks düşkünleri için Langkawi, Malezya mutfağı ve tarihi mirası için Penang, Asya’nın en iyi dalış tecrübelerinden birine erişebileceğiniz Layang-Layang, adanın doğu kıyısına hakimPangkor, köpek balıkları arasında yüzmeyi deneyimleyebileceğiniz Sipadan, Malezya’da gidilebilecek adalardan sadece ama sadece bir kaçı. Ayrıca Hinduların kutsal tapınağı Batu Mağaraları, dünyanın ilk cam tapınağı olan Arulmigu Sri Rajakaliamman Cam Tapınağı, ülkenin en yüksek dağı olan Kinabalu Dağı, mağara kaşifleri için ideal Tempurung Mağarası, gün doğumunu izleyebileceğiniz en özel noktalardan birisi olan DoveJetty, çay tarlaları ile Cameron Dağları, Malezya’nın güzelliklerine şahitlik edebileceğiniz bazı noktalardan.

GunungMulu Ulusal Parkı, Kinabalu Parkı, Melaka ve George Town tarihi şehirleri ve arkeolojik mirası ile Lenggong Vadisi gibi UNESCO Dünya Mirası bölgeleri olarak belirlenmiş yerleri de göz ardı etmemek lazım. Tüm bunlara ek olarak Malezya'ya gitmişken, 6118 odalı Dünyanın en büyük oteli First World Hotel'i de görmeden olmaz. Çalışan personel sayısı, otelin inşası sırasında kullanılan malzemeler ve 6118 oda sayısı ile göze çarpan otel, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi hak etmiş.

2

Ülkenin en sevilen yemekleri arasında ise Hindistan cevizi sütü, pirinç ve pandan yaprağı ile yapılan ülkenin ulusal yemeği NasiLemak, mavi pirinç, kurutulmuş balık ya da kızartılmış tavuk, turşu ve salatanın eşlik ettiği NasiKerabu, Malay stili körü soslu tavuk, buharda pişirilmiş pirinç, et ve körinin eşlik ettiği Malezya yemeklerinden NasiKandar, Güney Asya’nın meşhurlarından soya sosu ile ağır ateşte pişen kızarmış domuz ve karides kardeşliğinden doğan Hokkienyer almaktadır.

Malezya’ya gelmişken alınması gereken hediyelikler ise şöyle: Ülkenin önde gelen zanaatkarlıklarından batik boyama tasarımı ile yapılan tekstil ürünleri, Güneydoğu Asya’nın meşhuru hurma şekerlemesi Dodol, ipek ya da pamukla elde dokunan meşhur Songket kumaşı, Sabah kıyılarından çıkan değerli Sabah İncileri, pek çok hediyelik bulabileceğiniz kalay ve kurşundan hediyelikler. Bünyesinde birçok ırk, din ve kültürden insanı barındıran Malezya’ya gitmek için gerçekten sebep çok. Modern şehirleri, sömürge mimarisi, göz alıcıplajları ve çekici yemyeşil alanları, bunlardan sadece bazıları.