Basra Körfez ülkelerinden biri olan Katar, inci gibi kum tanelerinin denizle buluştuğu, kültürel, sportif, iş ve aile eğlenceleri açısından ziyaretçilerine eşsiz tecrübeler sunan, modernliğin kültürel gerçeklikle tanıştığı yer olarak tanımlanıyor. Basra Körfezi (Arap Körfezi)’nin batı kıyısı boyunca uzanan 563 kilometrelik sahil şeridine sahip bir yarımada olan Katar, güneyde Suudi Arabistan ile kara sınır komşusudur. Bu zengin ülke,Britanya’dan 1971 yılında ayrılarak bağımsız bir emirlik olmayı başarmıştır. Doğusunda Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzeyinde İran bulunan Katar ülkesi, 11,571 kilometrekarelik yüz ölçümü ile 2,8 milyondan fazla nüfuslu bir yapıya sahiptir. 

1

Göz kamaştıran Katar, 1940’larda petrolün bulunmasıyla, küçük bir balıkçı kasabasıyken büyük bir ticaret merkezi olarak dünyanın en zengin ülkelerinden biri olma şöhretine kavuşmuştur.Yüksek hacimlerde petrol ve gaz ihracatı yapan ülkenin ihracat hacminin % 97’sini petrol ve gaz oluşturmaktadır. Bu miktar da Katar’a, yaklaşık olarak 58 milyar dolarlık bir gelir getirmektedir. 

Özellikle petrol zengini olan Katar, yüksek yaşam standardı ve lüks hayat tarzı ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Öyle ki yapılan araştırmalara göre Katar’da kişi başına düşen yıllık milli gelirin 90 bin Euro gibi bir meblağı bulduğu ortaya çıkmıştır. 

Suç oranı düşük olduğu bilinen ülkeye seyahat, oldukça güvenlidir. Halk ortamında alkol almak ve sarhoş dolanmak, yasal bir suç sayılmaktadır. Katar’da yaşayan ve çalışan yabancılar için ise ruhsatlı otel, restoran, kafe ve barlarda alkol, izin sistemine dayanarak serbest sayılmaktadır.

1938’lerde yapılmış UNESCO Dünya mirası listesindeki tarihi kale Zubara Fort, başkent Doha’nın simgelerinden sayılan İslam Eserleri Müzesi (Museum of Islamic Art), yine Doha’nın muhteşem pazarı Souq Wagif, ülkenin enerjik kültürüne ışık tutan Katara – The Cultural Village Foundation, turkuaz rengi ile Katara ve Fuwairit Plajları, Barzan gözetleme kuleleri, Doha Körfezi’nde kilometrelerce uzanan sahil şeridi Doha Corniche, görülebilecek yerlerden sadece birkaçı. Ayrıca meraklıları için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken eski dini kitaplardan, efsane arabalara kadar misafirlerine inanılmaz bir koleksiyon vaat eden Şeyh Faisal Bin Qassim Al Thani Müzesi, çölün kavurucu sıcağına inat balıkçıl kuşları, Hindistan sakızağacı, flamingoları ve yeşil vadide kano ile keşfedecek kıyılarıyla Al Thakira, görmeden geri dönülmemesi gereken noktalardan.

Katar’da akıl almaz maceraları ile çöl safari turları, başkentin 36 kilometre güneyinde Mesaieed çölünde tadına doyum olmayan akşam yemekleri, Katar’ı unutulmaz kılmaya yetecek güzellikteki muhteşem aktivitelerinden sayılabilir. Ülkenin simgelerinden sayılan ve yapay bir adalar topluluğu olan ThePearl-Qatar (İnci-Katar)’da bir tekne turu yapmayı da asla ihmal etmeyin. 

Katar’ın ünlü yemeklerine bakacak olursak, sebzeler, pirinç ve et ile yapılan, ulusal yemeklerinden sayılan Kabsa olarak ta bilinen Machbüs’ü (Machbous) ilk sıralarda görebiliriz. Bu yemek aynı zamanda dileğe göre kuzu ya da tavuk ile yapılabiliyor. Ülkede ayrıca deniz ürünlerinin ayrı bir yeri de olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Buğday, tavşan, et ve tereyağı gibi malzemelerden öğütülerek yapılan Harees, nohut ve fava fasülyesi ile yapılan Falafel, Arap salatası olarak bilinen Tabbule, kişniş, susam, rezene tohumu ve çeşitli baharatlarla hazırlanan atıştırmalık Dukka, ülkenin vazgeçilmez lezzetlerinden sadece birkaçıdır. Dallah denilen küçük, kulpsuz fincanlarda sunulan Arap kahvesi ise ülkede içtenliği ve misafirperverliği göstermekte önemli rol oynamaktadır.  

2

Doğanları kullanarak küçük kuş ve hayvanları avlamak olarak bilinen Falconry, Katar’da manevi ve geleneksel sayılan bir spordur. Aynı zamanda ülkede, şimdilerde robot jokeylerle gerçekleştirilen deve yarışı da oldukça sevilmektedir. 

Petrol ve gaz kaynakları açısından dünyanın üçüncü sırasında yer alan Katar’da, muhteşem palmiye ağaçlarının gölgesinde leziz mi leziz hurmalardan yemeden ve dünyaca ünlü markaları bulabileceğiniz devasa alışveriş merkezlerini görmeden asla dönmeyin. 

Katar'ı ziyaret etmek için en ideal zamanı öğrenmek için tıklayın.