Öncelikle dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar, ülkemizden vizesiz olarak gidilebilecek ülkeler arasındadır. Buradaki tek şart, Katar’da kalış sürenizin 2 haftayı aşmaması. Bu sürede konaklayacak misafirler, otel rezervasyonu konfirmesi, pasaport ve kimlikleri ile 100 Katar Riyali ödeyerek havaalanından vizelerini temin edebilirler. 

1

Peki, Zenginlikler ülkesi Katar’a nasıl ulaşabiliriz? İstanbul Havalimanı’ndan ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, ülkenin başkentinde bulunan Hamad Uluslararası Havalimanı’na 4 saat süren direk uçuşlar bulunmaktadır. Katar’ın doğusundaki başkent Doha’da bulunan havalimanından istenilen yere ulaşmak için limuzin de dahil olmak üzere pek çok alternatif bulunuyor. Hamad Havalimanı’ndan, Katar’ın ana turistik merkezlerine gidebilmenizi sağlayan metro hattı, 8 kilometre uzaklıktaki Doha merkeze ulaşmak için toplu taşıma otobüs hatları, biraz pahalı sayılsa da özel taksiler, kiralık araçlar, ulaşımda kullanılabilecek alternatiflerdir. Ayrıca uçuş gerçekleştiren şirketlerin de çeşitli noktalara servisleri bulunmaktadır.  

Ülke genelinde özel araç kullanımı oldukça yaygın olsa da son yıllarda, toplu taşıma oldukça yaygınlaşmış durumda. Katar’da bütün yollar, ziyaretçilerin ilk ayak bastığı Doha Havalimanı’ndan başkent Doha’ya çıkar. Yani başkent Doha’yı, ülkenin geri kalanı ile birbirine bağlayan geniş bir otobüs ağı bulunur. Modern ve klimalı otobüsler, rahat bir yolculuk için ulaşımda tercih sebeplerinden sayılabilir. Şoförlü limuzin kiralama, taksilere göre daha pahalı olsa da Katar’da ulaşım ve gezmek için tercih edilen seçenekler arasında yerini alıyor. Ne de olsa en zengin ülkelerden birindesiniz, limuzinle gezmek, hiç te abartı karşılanmaz. Ayrıca Katar Havayolları ile uçuyorsanız, özel otobüslerle günübirlik şehir turları, çöl turları ve alışveriş turları yapabilirsiniz. Doha’da bulunan metro ağı ise 300 kilometreyi kapsayan 4 hattan oluşmaktadır. 

2

Katar’da kuru, sıcak ve subtropikal çöl havası hakimdir. Neredeyse sene boyunca sıcak olan ülkeye gitmek için en ideal zamanların, havanın 22 ile 25 derece arasında değiştiği Aralık, Ocak ve Şubat ayları olduğu söylenebilir. Ocak ayı ise bize göre soğuk dereceler olmasa da, ülkede 14 ile 22 derece arasındaki en soğuk zamanlardır. Sıcaklıkların oldukça yüksek derecelere çıktığı bilinen Katar’a, özellikle Mayıs ile Ekim ayları arasında gitmekten kaçınmak gerekebilir. Termometrelerin neredeyse 50 dereceye çıktığı görülen Temmuz ve Ağustos ayları, eğer bir yazlığınız yoksa Katar’a gitmek için iyi bir zamanlama değildir. Olur da ziyaretiniz, sıcak havalara denk geldiyse, kendinizi klimalı alışveriş merkezlerine atmanız pekte yanlış bir hareket sayılmaz. Hem serinleyip hem de ünlü markaların mağazalarını dolanabilirsiniz. Katar’da sıcaklardan dolayı hafif kıyafetler tercih edilse de kapalı merkezleri düşünüp yanınıza, birkaç tane ceket almak doğru hareket olacaktır. 

Katar’ı, Müslümanlar için kutsal bir zaman olan Ramazan’da ziyaret etmek, ülkenin kültürel ve dini geleneklerini yakından tanımanızı sağlayacaktır. 

3

Mart ayındaki Aspira Park’taki Uçurtma Festivali, Ekim ayından Şubat ayına kadar haftalık gerçekleştirilen deve yarışları, Mart ve Nisan’daki esas deva yarışları, Ekim sonu Kasım başında yapılan Katar Uluslararası Sanat Festivali, Kasım’daki Ajyal Film Festivali, Katar’ın ünlü pazarı Souq Waif’te Aralık sonu Ocak başında gerçekleşen Bahar Festivali, ziyaret zamanlarınızı denk getirebileceğiniz bazı etkinliklerdendir. 

İnsanın aklını başından alan mimarisi, Al Ghariya, Zekreet, Dukhan, Al Wakrah ve Fuwairit gibi muhteşem plajları, 5 yıldızlı otellerdeki göz alıcı misafirperverliği, dudak uçuklatan zenginliği, çöl safarisinden su sporlarına kadar dolu dolu maceraları ile Katar, görülecek yerler listesinde en başlarda yer alması gereken lokasyonlardandır.