Kuzey Amerika’nın en kuzey ülkesi olan Kanada, yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olsa da özellikle kuzey kısımları çok verimli olmadığından, nüfus yoğunluğu açısından düşük yoğunlukta bir ülke sayılmaktadır. Ülke, 9.093.507 kilometre kare kara parçası ve 891,163 kilometre kare su olmak üzere toplamda 9.984.670 kilometre karelik alanı ile yüzölçümü açısından, Rusya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesi sayılmaktadır. 

1

Ülkede bulunan 52,455 adanın yaklaşık 243,000 kilometre uzunluğundaki kıyı boyu, dünyanın en uzun sahil şeritlerindendir. Bu konuda daha net bir fikriniz olması açısından, şu şekilde bir hesaplama yapılabilir: Bir kişinin günde 20 kilometre yürüdüğünü düşünürsek, bu kişinin tüm Kanada kıyılarını gezmesi yaklaşık 33 yıl sürecektir.

Kanada’da bulunan yaklaşık 2 milyon adet gölün içerisinden 563 tanesinin yüz ölçümü, 100 kilometre kareden fazladır. Ülkenin en büyük göllerinden bazıları ise Ontario’daki Huron Gölü, Kanada Kuzey Batı Toprakları’ndaki Büyük Ayı Gölü (Great Bear Lake), yüzölçümü olarak dünyanın en büyük tatlı su gölü olan Superior Gölü (Lake Superior) olarak sayılabilir. Ayrıca Kanada’nın en büyük tepesi olan Yukon’daki Logan Dağı ise 5,995 metre yüksekliği ile Kluane Milli Parkı ve Koruma Alanı’nda bulunmaktadır. 

Gerçekleştirilen istatistiklere göre, Kanada’nın en büyüklerinden olan Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton ve Ottawa şehirlerinin her birinin, 1 milyondan fazla nüfusa sahip olduğu bilinmektedir. 

Kanada’da yaşamanın maliyeti, şehirden şehre değişse de, bir kişinin ortalama yaşam maliyetinin aylık ortalama 2,730 doları olduğu düşünülürken, 4 kişilik bir aile için ise 5,158 dolar olduğu tahmin edilmektedir.

2

Göçmenlerin oldukça çok olduğu ülkedeki nüfusun çeşitliliği ise farklı şekilde seyretmektedir. Soğuk ülke Kanada, 2019 yılı itibariyle Hindistan başta olmak üzere, Çin ve Filipinler’den sonra Nijerya, Amerika, Pakistan, Suriye, Eritre, Güney Kore ve İran başta olmak üzere pek çok ülkeden göç almaktadır. İstatistiklere ve bilgilere bakıldığında, Kanada’nın dünyada Almanya’dan sonra yaşamak ve çalışmak için tercih edilen en iyi ikinci ülke sıralamasında olduğu görülmektedir. 

Çinko ve uranyum üreticiliğinde, dünyanın en büyük olmanı unvanını elinde tutan Kanada, kereste, petrol, madencilik gibi sektörlerde, ekonomisine oldukça katkı sağlamayı başarmıştır. 

Din olarak bakıldığında ise ülkenin % 68’e yakını Hristiyan, % 8’i Müslüman, Budist, Sih, Hinduizm’e inan kişiler, % 23’ü Ateist ve %1 gibi bir kısım kendilerini Yahudi olarak tanımlayan nüfustan oluşmaktadır. 

Amerika ile Kanada ülke sınırı arasındaki meşhur mu meşhur Niagara Şelalesi, kartpostal güzelliğindeki Prens Edwards Adası, Kuzey Amerika’nın en büyük kayak merkezi Whistler Blackcomb, Toronto, Vancouver, Montreal, başkent  Ottova ve Quebec gibi Kanada deyince akla ilk gelen göz alıcı şehirler, Kanada’nın en eski ve filmlere sahne olacak kadar güzel Banff Milli Parkı, Kanada’da görülmesi gereken yerlerden sadece ama sadece bir kaçı. 

Kanada’nın kendine has içeceği olarak bilinen Sezar (Caesar), votka, sezar karışımı, acı ve Worcestershire sosu karışımından oluşur. Aynı zamanda BloodyCaesar yani Kanlı Sezar olarak da bilinen içki, kereviz tuzu serpilmiş bir bardakla ve buzla sunulmaktadır. Bunun yanı sıra buzlanmış bağdaki üzümlerden yapılan Ice Wine (Buz Şarabı) ise meraklılarının tadım yapması için hazır bekliyor. Ayrıca Kanada’ya gitmişken diğer viskilere oranla daha hafif bir içime sahip olan Kanada viskisini tatmadan geri dönmeyin. 

3

Ülkenin meşhur yemeklerine bir göz atalım. Patates kızartması, salça, peynir ve farklı soslarla yapılan Fransız usulü Quebec Poutine, tavuk ve kuzu etinin yanı sıra genelde biftek ile hazırlanan, içinde soğan, peynir ve çeşitli sebzelerin bulunduğu, Kanada’da dönere verilen isim Halifax Donair, dilim jambonlarla hazırlanan Kanada usulü katmanlardan oluşan Canadian Bacon Strata, nefis mi nefis Tütsülenmiş Montreal Etli Sandviç,  ülkenin bazı keyifli lezzetlerindendir. Ülkenin av hayvanları meşhur olduğundan, keklik, geyik, kar tavuğu, yaban tavuğu yemekleri, ön saflardadır. Çok çeşitli Kanada peynirleri içerisinde en favori olan Cheddar’dır. Ayrıca sularla çevrili ülkede, somon, morina, turna balığı ve göl balığı, çokça tüketilmektedir.

Buz hokeyi ve kayak gibi kış sporları ile ünlü Kanada, Paris’ten sonra dünyanın en çok Fransızca konuşulan ikinci ülkesidir. Gölleri, yeşil mi yeşil manzaraları, bir ressamın fırçasından fırlamışçasına güzel şelaleleri, dünyanın % 80’inin üretildiği Akçaağaç Şurubu, inanılmaz derecede kibar insanları, ülkenin en ünlüsü Kutup ayıları, Kanada’yı görmek için merak uyandıran etmenlerden sadece birkaçı.