Türkiye’nin manevi başkenti İstanbul’a gitmeyi ve görmeyi herkes ister öyle değil mi? Türkiye’nin en kalabalık ve en hareketli şehri olmasına rağmen insanlar buraya gelmekten kendilerini alıkoyamıyorlar. Çünkü İstanbul, söylendiği kadar büyüleyici ve kozmopolit bir şehir. Her dinden, dilden, ulustan insan var ve bu çeşitlilik şehrin en önemli özelliği. Yüksek binalarının gölgesinde yaşayan milyonlarca insan var. Zengini olduğu kadar fakiri, mutlusu olduğu kadar üzgünü de bu şehirde. Bu sebeple İstanbul’a gitmek istediğiniz zamanı seçmekte zorlanabilirsiniz. Ancak unutmayın ki her mevsim, her gündüz ve her gece İstanbul sizi etkilemeyi başaracaktır. 

Peki İstanbul’a nasıl gidebilirsiniz? İstanbul’a diğer illerimizden farklı havayolları şirketleri kalkış yapan birçok uçak mevcut. Başta İzmir, Antalya, Ankara gibi şehirlerimiz olmak üzere içinde havaalanı bulunan hemen hemen her ilimizden metropol şehir İstanbul’a uçuş yapılabilir. Yurt dışından gelecek misafirler ise İstanbul’a hemen hemen her ülkeden kalkan direkt ya da aktarmalı uçuşları bulabilirler.

İstanbul Havalimanı’na yapılan uçuşlar sonrasında, şehrin merkeze ulaşmak için Havaist otobüsleri ya da toplu taşıma olarak otobüs tercih edilebilir. Ayrıca ülkemizin diğer illerinden karayolu kullanarak otobüs hatları ile de İstanbul’a ulaşmak mümkündür. Özel araçla gidilecek olursa, İstanbul’a uzanan çevre yolları kullanılabilir.

Şehrin içinde metrobüs, metro, otobüs, tramvay, minibüs ve taksi kullanımı oldukça revaçtadır. Son derece kalabalık olan bu şehirde, toplu taşıma olarak raylı sistemleri kullanmanız trafikten kaçmanıza bir nebze de olsa yardımcı olabilir. Özel araç kiralama, trafik probleminden dolayı pek tercih edilmese de Şile ya da Ağva gibi şehir dışına gidilecek noktalar için uygun sayılabilir. Şayet İstanbul’un gürültüsünden ya da kalabalığından uzak olan adalara gitmek isterseniz Eminönü, Beşiktaş ve Kadıköy’den kalkan vapur seferlerini kullanabilirsiniz. 

1

Gezmekle bitiremeyeceğiniz İstanbul’a gidilecek en güzel zaman; kalabalıkların bir nebze de olsa azaldığı Mart-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarıdır. Ayrıca bu aylarda, otel ve konaklama fiyatları da daha uygun sayılabilir. Bunun yanı sıra bu mevsimlerdeki sıcaklık dereceleri de diğer aylara göre gezmek için daha normal derecelerde seyretmektedir. Özellikle nem oranı yüksek olduğunda, gezerken nefes alamayacak kadar sıcak oluyor. Bu sebeple yaz aylarında geziniz esnasında biraz zorlansanız da İstanbul’da olmaktan mutluluk duyacaksınız. Eğer İstanbul’un kışını görmek istiyorsanız da bu gayet iyi bit tercih olacaktır. Çünkü Boğaz’daki lodos ve şehrin sakinliği sizi oldukça etkileyecektir. 

İstanbul’u ilk kez ziyaret edecek bir gezgin için minimum 3 güne ihtiyaç var denilebilir. Müzeleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile gezmekle bitirilmeyecek İstanbul’da keşfedecek pek çok güzellik bulunmaktadır. Konaklayabilecekleri ve turistlerin en çok sevecekleri bölgeler arasında Sultanahmet, Taksim, Beyoğlu, Beşiktaş, Nişantaşı gibi yerleri örnek olarak verebiliriz. Eğer futbol tutkunu iseniz, seyahatinizi İstanbul’da gerçekleşen Süper Lig karşılaşmalarına denk getirebilirsiniz. Büyük takımların stadyumlarının bulunduğu şehirde, renkli futbol karşılaşmalarını canlı olarak izlemek, gerçekten keyif verici bir etkinliktir. Özellikle Beşiktaş ve Kadıköy taraftarların yoğunlukla bulunduğu yerler. Bu sebeple oralara gitmenizi tavsiye ederiz.

2

İki yakanın birleştiği İstanbul’da, gece hayatını yaşamak için dilerseniz yazın Ortaköy, Beşiktaş ve Nişantaşı gibi noktaları tercih edebilirsiniz. Beyoğlu ya da Taksim’deki kafeleri, meyhaneleri sevebileceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca favori alışveriş noktalarının bulunduğu İstanbul’da yerel moda sektörünün en iyi fiyatlarla kendini gösterebileceği çarşı ve pazarlara uğramayı da ihmal etmeyin. 24 saat ve 12 ay boyunca hiç durmadan capcanlı yaşayan İstanbul; renkli festival zamanları, maratonları, yarışları ve çok daha fazlası ile etkinliklerin merkezi konumundadır. Dünyanın en muhteşem şehirleri arasında yer alan İstanbul’u siz de mutlaka görmelisiniz.