Türkiye’nin manevi başkenti İstanbul’a gitmek için diğer illerimizden farklı havayolları ile çeşitli uçuşlar mevcuttur. İzmir, Antalya, Ankara gibi hemen hemen havaalanı bulunan her ilimizden metropolİstanbul’a uçuşlar yapılabilir. Yurt dışından gelecek misafirler için ise ihtişamlı İstanbul şehrine, hemen hemen her ülkeden direk ya da aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır.

Gerek İstanbul Havaalanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’na yapılan uçuşlar sonrasında, İstanbul merkeze ulaşmak için Havaalanı otobüsleri ya da toplu taşıma olarak otobüs ya da metro hattı kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizin diğer illerinden karayolu kullanarak otobüs hatları ile de İstanbul’a ulaşmak mümkündür. Özel araçla gidilecek olursa, İstanbul’a uzanan çevre yolları kullanılabilir.

İstanbul şehir içinde metrobüs, metro, otobüs, tramvay, minibüs ve taksi kullanımı oldukça revaçtadır. Son derece kalabalık olan bu şehirde, toplu taşıma olarak raylı sistemlerin kullanımı trafik probleminden bir nebze de olsa kurtulmayı sağlamaktadır. Özel araç kiralama, trafik probleminden dolayı pek tercih edilmese de Şile ya da Ağva gibi şehir dışına gidilecek noktalar için uygun sayılabilir. Şayet İstanbul’un gürültüsünden ya da kalabalığından uzak olan adalara ziyaret ise vapur kullanımı ile mümkün olabilir.

1

Gezmekle bitmeyen İstanbul’a gidilecek en güzel sezon ise kalabalıkların bir nebze de olsa azalacağı Mart ayından Mayıs ayına kadar olan sezon ya da Eylül ve Ekim aylarıdır. Ayrıca bu aylarda, otel ve konaklama fiyatları da daha uygun sayılabilir. Bunun yanı sıra bu mevsimlerdeki sıcaklık dereceleri de diğer aylara göre gezmek için daha normal derecelerde seyretmektedir. Özellikle nem oranı yüksek olduğunda, daha rahatsızlık verici bir atmosfer olarak hissedildiğinden, yaz ayları pek tercih sebebi olmamalıdır.Ayrıca özellikle kış ayları da soğuk olduğundan dolayı, İstanbul’u ziyaret etmek için ideal zamanlardan sayılmaz. 

İstanbul’u ilk kez ziyaret edecek bir gezgin için minimum 3 güne ihtiyaç var denilebilir. Müzeleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile gezmekle bitirilmeyecek İstanbul’da keşfedecek pek çok güzellik bulunmaktadır. Konaklayabilecek ve turistlerin en çok tercih edeceği bölgeler Sultanahmet, Taksim, Beyoğlu, Beşiktaş, Nişantaşı olarak sıralanabilir. Eğer futbol tutkunu iseniz, seyahatinizi İstanbul’da gerçekleşen Süper Lig karşılaşmalarına denk getirebilirsiniz. Büyük takımların stadyumlarının bulunduğu şehirde, renkli futbol karşılaşmalarını canlı olarak izlemek, gerçekten keyif verici bir etkinliktir.

2

Asya’nın Avrupa ile özlemle kavuştuğu İstanbul’un, gece hayatını yaşamak için dilerseniz yazın Ortaköy, Beşiktaş ve Nişantaşı gibi noktalarındaki açık mekanlar ya da kışın kapalı Beyoğlu ya da Taksim mekanları, sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Ayrıca favori alışveriş noktalarının bulunduğu İstanbul’da yerel moda sektörünün en iyi fiyatlarla kendini gösterebileceği çarşı ve pazarlara uğramak asla ihmal edilmemelidir. 24 saat ve 12 ay hiç durmadan yaşayan İstanbul hayatı, renkli festival zamanları, maratonlar, yarışlar ve çok daha fazlası için İstanbul’a bir seyahat planlamak oldukça keyifli olacaktır.