Seyahat söz konusu olduğunda gidilmesi planlanan lokasyon için öncelikle doğru mevsime karar vermek gerekiyor. Geçirilecek tatilin kalitesini artırmak amacıyla doğru bir tarih belirlemek ve bunun için de gidilecek bölgenin iklimsel özelliklerine göz atmak faydalı olacaktır. Bu durumda seyahat planları içinde İngiltere olanlar için ülkenin iklimsel özelliklerine bir göz atalım. 

Birleşik Krallığı oluşturan ülkelerden en büyüğü olarak geçen İngiltere, Büyük Britanya adasında yer almaktadır. Başkenti Londra olan İngiltere, her tarafı denizlerle çevrili bir ada ülkesi olması sebebiyle ılıman iklim özelliklerine sahiptir. Bulunduğu konum sebebiyle nemli okyanus ikliminin hakim olduğu İngiltere, her mevsim görünen bol yağışı ile biliniyor. Tüm ülke genelinde yağışın sürekli görünmesine rağmen ülkenin doğu kanadına göre İngiltere’nin batı kesimi daha fazla yağış almaktadır. Ilıman iklimin taşıdığı özelliklerden dolayı yaz ayları serin, kış ayları ise ılık geçen İngiltere, aynı zamanda güneş batmayan ülke olarak da anılmaktadır. Kullanılan bu isimden anlaşılacağı gibi ülke her mevsim yağışlı olduğu gibi aynı zamanda güneşli de… Yani yağmurlu ve kapalı havasıyla anılan ülkeden her mevsim güneş de eksik olmuyor demek doğru olacaktır. 

1

İngiltere’ye gitmeden önce sürekli yağmurla karşı karşıya olacağınızı bilseniz de bu durumu en çok yağmur Eylül ve Ocak ayı aralığında yağmaktadır. Ocak ayından Mart ayına kadar da hava ısısının düşük olduğu gerçeğinden dolayı İngiltere seyahati için belirlenebilecek en doğru dönemin bahar ve yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla Mayıs ve Eylül ayları arasındaki dönem, İngiltere tatili için en uygun zaman aralığı olacaktır. 

İngiltere’ye Nasıl Gidilir?

İngiltere’ye seyahat etmek isteyenlerin öncelikli konusu vize işlemlerinin halledilmesidir. Bunun içinse Birleşik Krallık Vizesi’ne başvurmak gerekmektedir. Birleşik Krallık ülkeleri olan; Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya ve İngiltere’ ye seyahat için bu vizeye sahip olunmalıdır. Ancak İrlanda Cumhuriyeti’ne giriş yapmak için İngiltere vizesi geçerli olmayacaktır. 

Vize konusunda akıllara takılan konulardan biri Schengen vizesiyle ilgilidir. Schengen bölgesine dahil olan ülkelere giriş yapabilmek için alınan bu vize ile İngiltere’ye giriş yapılamamaktadır. Aynı şekilde İngiltere vizesiyle de Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün değildir. 

2

İngiltere seyahati için öncelikli olarak vize konusu halledildikten sonra ikinci olarak ülkeye ulaşımın nasıl gerçekleştirileceği belirlenmelidir. Günümüzde en çok tercih edilen ulaşım aracı olan uçak, elbette İngiltere ziyareti için yaygın ve popüler olandır. Hava yolunu tercih edenler için İstanbul’dan İngiltere’ye gerçekleştirilen uçuşlar takip edilmelidir. Ancak hava yolu dışında daha nostaljik bir seyahat de geçirmek istiyor olabilirisiniz. Uçuş korkusu olanlar ya da tren yolculuğunu sevenler için ikinci bir seçenek mevcut. İstanbul’dan Londra’ya kadar süren tren yolculuğunda üç ayrı rota söz konusu… İstanbul kalkışlı, Londra varışlı gerçekleşecek tren seyahatinin sunduğu üç farklı rotadan size en uygun olanını seçmeniz gerekecek. Peki üç rotanın farkı neler?

  1. İstanbul (Türkiye) - Bükreş (Romanya) - Viyana (Avusturya) - Köln (Almanya) - Brüksel (Belçika) - Londra (Birleşik Krallık)
  2. İstanbul (Türkiye) - Sofya (Bulgaristan) - Belgrad (Sırbistan) - Budapeşte (Macaristan) - Zürih (İsviçre) - Paris (Fransa) - Londra (Birleşik Krallık)
  3. İstanbul (Türkiye) - Atina (Yunanistan) - Patras (Yunanistan) - Venedik (İtalya) - Paris (Fransa) - Londra (Birleşik Krallık)

Eğer ulaşım aracınızı trenden yana kullanacaksanız çok uzun sürecek bir seyahati göze almanız gerekecek. Yine de nostaljik bir tren yolculuğu düşleyenler için bu seçeneğin keyifli olduğunu eklemek gerek. 

Uçak ve tren haricinde kendi şahsi aracıyla ulaşım sağlamak isteyenlerin ise İngiltere’ye giden karayolundaki sınır kapılarını incelemesinde fayda var. Son olarak da deniz seyahatine değinmek gerekirse- İngiltere’ye seyahat ederken feribot kullanmak isteyenler için direkt bir ulaşım biçimi bulunmasa da bunun için ek bir yol söz konusu... Ben illa deniz yolculuğu yapmak istiyorum diyenler, Türkiye’den Yunanistan’a oldukça kısa bir sürede ulaşım sağlayarak Yunanistan-Londra arası feribot yolcuğunu deneyimleyebilirler. 

3