İngiltere İsminin Anlamı

Ülkenin ismini nereden aldığı elbette İngiltere’nin tarihi ile yakından ilgilidir. İngiltere adını adayı işgal eden Angluslar’dan almıştır. Anglus diyarı anlamı taşıyan Angleland, zamanla England’a dönüşerek, isim bugünkü halini almıştır. 

İngiltere'nin Konumu

Avrupa’nın batısında yer alan ve başkenti Londra olan İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden biri ve en büyüğüdür. İngiltere ile birlikte Büyük Krallığı oluşturan diğer ülkeler ise Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkeleridir. Kuzey kısmında İrlanda ve batısında Galler ile komşu olan ülke, Büyük Britanya Adası’nda yer almaktadır. Ancak İngiltere’nin ismi sıklıkla Birleşik Krallık ya da Büyük Britanya olarak anılsa da bu aslında yanlış bir kullanımdır. Büyük Britanya ülkenin bulunduğu coğrafi bölgeyi belirten adanın ismiyken, Birleşik Krallık ülkelerin bir araya gelerek oluşturduğu siyasi bir oluşumdur.

1

İklim

Genel anlamda iklimsel özelliğini ılıman iklim olarak tanımlayabileceğimiz İngiltere’nin hava koşulları oldukça değişkendir. Sık sık yağmurlu ve kapalı havası ile bahsettiğimiz ülke aslında güneş batmayan imparatorluk olarak anılır. Bu isimden de anlaşılacağı gibi yağmurlu hava durumuyla birlikte ülkede hemen hemen güneşin olmadığı bir mevsim yok. Yani bir yandan bol yağışlı diğer yandan her mevsim güneşli olan İngiltere için dengesiz hava koşuluna sahip demek yanlış olmayacaktır. Ilıman iklim özelliklerini taşıması nedeniyle, ülkenin kışları yumuşak, yaz ayları ise serin geçmektedir. 

Dil

Tüm dünyaya hakim olan İngilizce, ülkenin resmi dili olmakla beraber İngiltere’ye hakim tek dil değildir. Bu özelliğiyle pek çok kişiyi şaşırtmayı başaran ülkede üç yüzden fazla dil konuşulmaktadır. Hatta İrlandaca ve İskoçça gibi bazı diller de resmi dil olarak kabul edilmektedir. Dil çeşitliliği açısından dikkat çeken İngiltere’de İngilizce’nin de ciddi sayıda aksanı bulunmaktadır. 

Yönetim Biçimi

İngiltere denince akla ilk gelen elbette kraliyet ailesi oluyor. Tarihiyle oldukça dikkat çeken kraliyet ailesinin hala var olması, diğer yandan ülkenin isminin bazen Birleşik Krallık olarak anılması ve yönetim biçimi ifade edilirken demokrasi ve monarşi kavramlarının kullanılması kavram kargaşalarının yaşanmasına neden olabiliyor. Ancak kısaca özetlemek gerekirse ülkenin yönetim biçimi anayasal monarşi olarak geçiyor çünkü devlet yönetiminin başında Kraliçe II. Elizabeth’in bulunuyor. Ancak bu durumun tarihi geleneği sürdürmek amacıyla sembolik olarak sürdüğü belirtiliyor. Yani kraliyet ailesi sembolik şekilde ülke yönetiminde yer alıyorken yasama yetkisine sahip asıl güç Parlamento olarak geçmektedir. Bunun sonucu olarak da İngiltere’nin yönetim biçiminden söz ederken demokrasi demek mümkün hale gelmektedir. 

2

Ekonomi

İngiltere’nin kullandığı para biriminin resmi ismi İngiliz sterlinidir fakat bazı nedenlerle pound da denmektedir. Ekonomik anlamda Birleşik Krallık dünyanın önde gelen isimlerinden biri olduğu için haliyle İngiltere’ de dünyanın en önemli ticari merkezlerinin başında gelmektedir. Özellikle Londra, dünyanın finans merkezi olarak anılmasıyla dikkat çekmektedir. Avrupa’nın en büyük endüstrilerine sahip olan İngiltere ekonomisi için denizcilik de büyük önem taşır. İngiltere’nin tarihinde olduğu gibi bugün hala deniz ticaret filosu ülke ekonomisinde ciddi anlamda etkin durumdadır.

Kültür

Dünya genelinde siyasi konularda ciddi etkileri olan İngiltere, kültürel anlamda da büyük role sahiptir. Bilim insanları, sanatçıları, müzisyenleri ve William Shakespeare başta olmak üzere edebiyatçılarıyla birlikte başarılarını tüm dünyaya ispatlamıştır. ‘Her Şeyin Teorisi’ isimli biyografik filmde hayat hikayesini izlediğimiz Stephen Hawking’den Isaac Newton’ a kadar pek çok bilim insanı İngiltere kökenlidir. Kültürel anlamda köklü tarihe sahip İngiltere, mimarisiyle de adından söz ettirir. UNESCO Dünya Mirası Yerler listesinde yirmi sekizden fazla doğal ve kültürel mirasa örnek olan isimlerle yer almaktadır. Buckingham Sarayı, Londra’nın sembolü haline gelen saat kulesi, köklü üniversiteleri ve çok daha fazlasıyla dünyada önemli bir yere sahiptir. 

İngiliz Mutfağı 

Mutfak zenginliği söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerin başında İtalya, Fransa gibi ülkeler gelmektedir. Bu isimler kadar ön planda olmasa da İngiltere mutfağının da kendine has özel lezzetleri bulunmaktadır. Özellikle bunların başında fish&chips ve kumpir gibi lezzetler gelmektedir. Ancak bahsedilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise İngilizlerin tutkun olduğu ve adını dünyaya duyurduğu çay kültürleri olacaktır. Özel çay takımlarıyla gerçekleştirdikleri çay saatleri İngiliz halkının neredeyse sembolü haline gelmiştir. 

3