Ülkemizden aktarmalı ve direkt uçak seferlerinin yapıldığı ABD’de birçok havalimanı bulunmaktadır.

New York’a düzenlenen direkt uçuşlar yaklaşık 10 saat sürüyor.

Bir ucundan diğer ucuna bile uçakla yolculuğun 5-6 saat sürdüğü ABD’ye seyahat planlarken, varılacak destinasyonu önceden belirlemek bu anlamda çok önemli. 

Bilet fiyatlarının ve uçuş sürelerinin seçilecek şehre göre değiştiği uçak biletlerinde erken rezervasyon ciddi fiyat avantajları sağlayabiliyor.

1

Aynı zamanda, özellikle aktarma yapılacağı durumlarda biletlerin ayrı ayrı satın alınması da ekonomik bir seçenek olabilir.

“Vizelerin Efendisi” olarak bilinen ABD vizesini alabilmek için öncelikle web sitesindeki DS-160 isimli başvuru formunun doldurulması gerekli.

Evrak tamamlama ve mülakat işlemlerinin akabinde 10 yıllık bir ABD vizesine sahip oluyorsunuz.

Belirli ülkelerin vatandaşları, ABD Vize Muafiyeti Programı dahilinde 90 güne kadar vizesiz kalma imkanına sahip olsa da, bu imkandan yararlanmak için en geç 72 saat öncesinde başvuruda bulunmak durumundalar.

Günümüzde birçok üniversiteli, ABD’ye gitmek için “Work and Travel” vizesini tercih ediyor.

Work and Travel, Amerika Birleşik Devletleri’nin üniversite öğrencilerine seyahat ve çalışma izni sunduğu bir kültürel değişim programı.

Bu programa katılabilmek için, Amerika Başkonsolosluğundan veya Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğinden J1 vizesi başvurusu yapılabiliyor.

Oldukça geniş bir yüz ölçüme sahip olan ülke, birden fazla iklim kuşağının da etkisi altında. 

2

Genel olarak güney eyaletler ılımanken, kuzeyi ve kuzeydoğusu dondurucu soğuklara sahne olur.

Orta kesimlerde sıklıkla meydana gelen kasırgaların görüldüğü mevsim bahar ve yaz aylarıdır.

Doğu ve batı kıyıları için en çok tercih edilen ziyaret zamanı mayıs ve eylül arasında kalan dönemdir.

New York için en güzel ziyaret zamanına “Noel zamanı” desek yanlış olmaz. Filmlerde gördüğümüz karlı Noel sahnelerini New York sokaklarında yaşamak için biraz soğuk havaya katlanmaya değer diye düşünüyoruz.

Dört mevsim ziyaret edilebilecek ABD şehirlerinin başında ise Los Angeles geliyor. Tropikal iklimin hissedildiği bölgenin etrafındaki yüksek dağlar sayesinde yazın bunaltıcı olmazken, kışın da dondurucu soğuklar görülmüyor.

Yazın en fazla 30, kışın en düşük 20 dereceleri gören Hawaii de kış seyahatini cazip kılan ABD şehirlerinden. Kışın ortasında da gitseniz okyanusun keyfini çıkarabilir, dünyanın en büyük teleskopları ile gökyüzünü gözlemleyebilirsiniz.

Kış tatilini güzelleştirecek en güzel şehirlerden biri olan Las Vegas ise çöl iklimine sahip bir rüya şehir. 

Kimi yerlerinde kışın en soğuk günleri yaşanırken kimi yerlerinde insan kalabalıklarının plajlara akın ettiği koskoca bir ülke Amerika Birleşik Devletleri. Hangi mevsimi yaşamak isteyeceğiniz ise tamamen keyfinize kalmış. Bu yüzden seyahatinizi planlarken ülkenin hangi kesimine gideceğinizi önceden belirlemeli ve rotanızı ona göre çizmelisiniz.

3

Geniş yüz ölçümü ile ulaşımda zorlanabileceğiniz büyük bir ülke olan ABD’de toplu taşıma kullanımı da bölgesel olarak değişiklik gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şehirden diğerine seyahat etmek için genellikle havayolu kullanılıyor.

Her şehre ve her kasabaya uzanan geniş karayolu ağı sayesinde, otobüsler hala en ekonomik ulaşım tercihi.

Aylık ve haftalık olarak satın alındığında çok daha ucuza mal edilen otobüs biletlerini, her yerde sıkça karşınıza çıkan otobüs duraklarından temin etmek mümkün.

Her ne kadar birden fazla firma olsa da, Greyhound firması otobüs sektörünün tekeli haline gelmiş. Firmanın web sitesinden tüm sefer bilgilerini kontrol etmek ve kredi kartı ile bilet almak oldukça basit. Her otobüste yer alan wireless hizmeti ile de ineceğiniz durağa gelip gelmediğinizi kontrol edebilirsiniz.

New York, Boston, Philadelphia ve Washington gibi başlıca şehirler arasında yolculuk edecekler için bir diğer ekonomik yöntem de yer altı raylı sistemi. Eğer uzun kalmayı planlıyorsanız aylık ulaşım kartlarından mutlaka edinin.

Araba kiralamak ve hatta araba satın almak (Evet, doğru okudunuz!) da çok yaygın olarak tercih edilen seçeneklerden. Benzin fiyatları uygun olsa da bütün tatilinizi yolculuk yaparak geçirmemek için rotayı çok iyi belirlemelisiniz.