ABD diğer bir deyişle Birleşik Devletler, Amerika kıtasında yer alır.  Kuzeyinde Kanada güneyinde ise Meksika ile komşu olan ülkenin Kuzey Pasifik ve Kuzey Atlantik Okyanuslarına kıyısı vardır. 9.8 milyon kilometrekare yüzölçümlü ülkeyi bölgelere göre değerlendirecek olursak, Batı, Orta Batı, Güney ve Kuzey Doğu şeklinde dörde ayırabiliriz. Federal sistemle yönetilen ABD’de 50 eyalet ve 1 federal bölge bulunmaktadır. Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olan Amerika nüfusu, 324,36 milyonu aşkındır. Ciddi oranda bir nüfusa sahip olmasının nedeni ülkenin çok yoğun şekilde göç almasıyla ilişkilidir hatta ABD için tam bir göçmen ülkesi demek doğru olur. Göçler sebebiyle yaşanan nüfus çeşitliliği ülkenin zengin bir mutfağa sahip olmasına olanak sağlamıştır. Yolunuz Amerika’ya düşerse karma bir mutfak kültürünün sizi beklediğini söylemeliyiz.

1

Amerika mutfağı dendiğinde herkesin aklına öncelikle fast food ürünler gelecektir. Özellikle hamburger ve pizza tüketiminin yanında pek çok gıda çeşidinin de dondurulmuş hali üretilmekte ve çokça tüketilmektedir.Fast food ve dondurulmuş gıdalar konusunda Amerika’nın ilk sırada yer aldığı doğrudur ancak bu bilgi yeterli değildir. Çünkü fast food tüketme alışkanlığının yoğun olmasına karşın ülkede var olan nüfus çeşitliliği, az öncede belirttiğimiz gibi mutfak kültürüne zenginlik kazandırmıştır. ABD’ de Amerika’nın yerlisi olan Kızılderililerle birlikte kıtayı keşfeden İngilizlerin mutfağı başta olmak üzere İtalya, Meksika, Çin, Japon, İspanya, Fransa, Afrika bölgesi ve Karayip mutfaklarının da etkisi görülmektedir. Bu çeşitli yansımalar yeme-içme konusunda bolca seçenek sunar. ABD’nin mutfak kültüründen bahsederken geniş tarım arazilerine sahip olan ülkenin dünya mutfaklarına hediye ettiği mısır ve patatesi unutmamak gerek… 

New Haven, Connecticut’tan doğduğu söylenen hamburgerler, bugün tüm Amerikalıların başlıca yemeklerinden sayılıyor. İster zincir fast-food restoranı ister kaliteli yemekler sunan şık bir restoran olsun, hamburger tüm menülerin ortak elemanı. Bir asırlık dökme demir ızgaralarda, beş ayrı etin karışımından elde edilen kıymayla yapılan hamburgerleriyle ünlü Louis Lunch, bu konuda hala tartışmasız en iyilerden.

Ülkede yeme içme konusunda öneriler vermeden önce geleneksel Amerikan mutfağı dendiğinde akla ilk gelen ürünlerden başlayalım. En çok tüketilen gıdalar arasında; patates, pastırma, hamburger, pankek, domuz-hindi ve dana eti, mısır gevreği, istiridye, cips, elmalı pay gibi yiyeceklerden bahsedebiliriz. Ayrıca çeşitli soslarında bu mutfakta önem taşıdığı ve özellikle barbekü sosunun yoğun kullanıldığı biliniyor. Günlük beslenme rutini içinse kahvaltıda gevrek ve kahve tüketenler olduğu gibi domuz eti tercih edenlere de sıklıkla rastlanıyor. Öğle yemeğinde ise genelde sandviç tüketimi fazlayken, akşam yemeği et ve sebze ağırlıklı oluyor. Tabii Amerikalıların şeker tutkusu nedeniyle rutin hayatlarında sıklıkla yer verdikleri tatlılarda önemli. Özellikle elmalı pay, donat, çilekli kek, kurabiye çok tüketilen tatlılar arasında. Ülkedeki içecek alışkanlıklarına bakarsak bira, kahve, soda ve şekerli, sütlü içeceklerin tercih edildiği görülüyor. Genel yeme içme bilgilerinden sonra bölgelere göre değişkenlik gösteren alışkanlıklara geçelim. Okyanuslara kıyısı olan Amerika mutfağında deniz ürünleri de önemli yer tutuyor. Özellikle kıyı şeridi olan eyaletlerde deniz ürünlerinin yer aldığı mekanlar çoğunluktadır. Deniz mahsullerine düşkünseniz özellikle New England eyaleti ve Boston şehri gibi yerleri tercih etmelisiniz. Amerika’nın orta bat kesimde bulunan eyaletlerde ise et ürünleri daha revaçta… ÖzellikleTeksas, biftekleri ile tanınıyor. Amerika’nın güneyine doğru yol aldıkça ise bu kez mısır ve tahıllı gıdalara ağırlık verildiğini, ekmeklerinin meşhur olduğunu söylemeliyiz. O halde tatil planlarınız arasında Amerika yer alıyorsa bölgeler arasındaki yeme içme farklılıklarını bilmenin faydası olacaktır.

2

Genel itibariyle tüketilen ürünler ve bölgesel yeme içme alışkanlıklarına baktıktan sonra artık çevre kültürlerin bu mutfağa neler kazandırdığına geçelim.  Amerika’nın güney kısmında Meksika ve İspanyol mutfağı hakim. Güney komşusu olan Meksika’nın acısıyla meşhur yemeklerinin esintisine Güney Amerika’da rastlamak mümkün. Yani kuzeyden güneye indikçe yemeklerin acılık oranı artıyor değerlendirmesi yapabiliriz. Hatta Amerika ve Meksika mutfağının harmanı ile ortaya çıkan özel tatlarda mevcut. Cal-Mex ve Tex-Mex yemekleri bunun en güzel örneklerinden ve eğer acı seviyor, yeni lezzetler denemek istiyorsanız mutlaka denemelisiniz. Ancak güney kısmında diğer önemli nokta ise kölelik sonucu gelişen soul yemeklerdir. Afrika aromalarının ağırlıklı kullanıldığı yemekleri mutlaka tatmalısınız.

Son olarak farklı lezzetleri denemek isteyenler için Kaliforniya ideal.. Burada yetişen çok sayıda sebze ve meyve ile oluşturulmuş deneysel mutfak yeni tatlara düşkün olan kişilerin mutlaka uğraması gereken bir bölge. Muhteşem kumsallar ve yeni lezzetlerle harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri'nin favori yiyeceklerini özetle şu şekilde sıralayabiliriz:

Hamburger

New Haven, Connecticut’tan doğduğu söylenen hamburgerler, bugün tüm Amerikalıların başlıca yemeklerinden sayılıyor. İster zincir fast-food restoranı ister kaliteli yemekler sunan şık bir restoran olsun, hamburger tüm menülerin ortak elemanı. Bir asırlık dökme demir ızgaralarda, beş ayrı etin karışımından elde edilen kıymayla yapılan hamburgerleriyle ünlü Louis Lunch, bu konuda hala tartışmasız en iyilerden.

Deniz Tarağı Çorbası

Özellikle Boston’da, sokak tezgahlarından restoranlara kadar her yerde bolca karşılaşılan beyaz ve yumrulu bir çorba görürseniz, bunun deniz tarağı çorbası olduğundan emin olabilirsiniz. Nahoş görüntüsünün aksine oldukça lezzetli olan çorba, deniz tarağının ağır krema, yumuşak patates ve çeşitli otlarla birleştirilmesinden elde ediliyor.

Kızarmış Hint Ekmeği

Derin yağda kızartılmış mayalı hamur, 150 yıl öncesinin Kızılderili geleneklerinden ve hala ülkenin birçok yerinde –özellikle de Hint pazarlarında- sıklıkla karşılaşabiliyorsunuz. Sade sade tüketilebileceği gibi kıyma, soğan, domates ve marulla doldurularak bir Hint tacosu olarak da satılıyor. Çok lezzetli olduğu kadar da tam bir kalori bombası.

BLT

Amerika Birleşik Devletleri’nin jambonlu sandviçten sonra en favori ikinci sandviçi olan BLT’nin orijinal tarifinin 1903’teki bir yemek kitabına dayandığı söyleniyor. Birçok farklı yapım şekli olsa da BLT, genellikle kızarmış ekmek, pastırma (genellikle domuz tercih ediliyor), aysberg marul, mayonez ve domatesten ibaret.

Elmalı Turta

Turta ABD’de çok sık yapılan ve çok sevilen bir tatlıdır. Limonlu, çikolatalı, vişneli ve balkabaklı versiyonları olsa da ülke genelinde en favori olanı tartışmasız elmalı turta. Kökeni ABD’ye dayanmasa da zaman içerisinde belirgin bir Amerikan lezzetine dönüşen turtayı “ulusal lezzet” ilan edenler de var.