Güneyinde ve doğusunda Umman Denizi (Hint Okyanusu) bulunan Oman, Arap Yarımadası'nın güneydoğu sahilinde konumlanır. Basra Körfezi’nin kuzeydoğu boğazındaki ülkenin iç kısımları, bitki örtüsü bakımından daha çıplak olsa da denizin ve dağların arasındaki kuzey kıyı şeridi daha alımlı ve misafirperver sayılabilir. Bu yemyeşil, verimli bölge, ülkenin güneyindeki Dhofar (Zufar) bölgesi gibi üzümleri ile bilinmektedir.  Yaklaşık 4 buçuk milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin kuzey kıyısındaki başkent Maskat isebir ticaret merkezi ve liman olarak hizmet etmekte olup modern ve geleneksel mimariyi bir arada barındırır.

1

Umman ülkesi, Arap atları, tek hörgüçlü develeri, vahşi eşekleri, yeşil kaplumbağaları, Arabistan Oriksi (iri antiloplar), hurma ağaçları, Arap yelkenlileri ile meşhurdur. Tertemiz denizi, mis gibi havası, göz kamaştıran Pazar yerleri ve enfes deniz yemekleri ile Umman mutlaka görülmesi gereken yerler arasında geliyor.Özellikle Ahdar sıradağlarının bir parçası olan JebelAkhar’daki muhteşem gün batımına şahit olmayı, asla es geçmeyin. Muhteşem bir sanat eseri olan ve Orta Doğu’nun en büyüklerinden sayılan Sultan Kabus Camii, Umman’ın kültürel başkentindeki Nizwa Kalesi, modernliği ve klasik ruhu bir arada barındırankültür sanat kompleksi Kraliyet Opera Binası, ülkenin zengin kültürüne şahitlik edeceğiniz Umman Sultanlığı Ulusal Müzesi, ülkedeki en büyük park Qurum Doğal Parkı, Banu Naphan topluluğu tarafından inşa ettirilen ve kumdan yapılmış hissini veren Bahla Kalesi gibi noktaları, Umman’dan ayrılmadan ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Umman’ın parıldayan plajlarından, lüks bölge olarak bilinen Shatti Al-Qurum Plajı, sapsarı kumu ile göz kamaştıran As Sifah Plajı, Hindistan cevizi ve muz fidanlarıyla süslüAl Mughsayl Plajı, Musandam’ın tertemiz sularıyla Khassab Plajı, doğa yürüyüşü ve dağcılık gibi maceralara atılmak isterseniz Tiwi Plajı, doğu kıyısının güzeli Masirah Adası, görülmeye değer noktalardan. Ayrıca son derece farklı bir doğa harikası görmek isterseniz, erozyon sonucu oluşmuş 30 metre derinliğindeki BimmahObruk’u, sizi turkuaz rengi ile büyülemeye hazır.

Umman demişken meşhur çöl turlarını da es geçmemek gerekir. Wahiba Çölü’ne yapacağınız turları dilerseniz deve sürüşleri yada 4 x 4 araçlarla şenlendirebilirsiniz. Çölün havasını aldıktan sonra ise etrafı palmiyelerle çevrili olan Wadi Bani Khalid’de, doğal havuzlarda yüzerek serinleyebilirsiniz.

Ülkenin en önemli geçim kaynağı olan petrol, ekonomide önemli bir rol oynar. Umman’da bulunan geniş petrol rezervleri, petrol ihracatını sağladığından dolayı ülkeye ciddi bir katkı sağlamaktadır. Dışarıya ihraç edilen ürünler arasında ise özellikle hurma, pirinç, buğday ve misket limonu bulunmaktadır.

2

Bu enteresan ülkeye gelmişken egzotik meyvelerinden, kebaplarından, deniz ürünlerinden ve şerbetli tatlılarından mahrum kalmayın deriz.Bol baharatlı ve tavuklu OmaniMadrouba Pilavı, tavuk ve kırmızı etli Majboos Pilavı ya da diğer adıyla Kabsa, sebzeli pilav gibi yöresel pilavları, nohuttan yapılan humusu, yemeklere eşlik eden Umman Ekmeği, peynir ve yumurta ile hazırlanan Umman Usulü Gözleme, köri ve baharatların eşlik ettiği tavuk, kuzu ya da dana eti şiş ızgara, mutlaka denenmesi gerekenlerin başında geliyor.

Umman’dan dönerken alınacaklar arasında ise çeşitli baharatlar, meşhur hançer ve hançerli hediyelikler, motifli cezveler, mis gibi egzotik kokulu tütsüler, el dokuması kilimlerbulunuyor. Bu egzotik ülkeyi gezmek ve tadını çıkarmak için gezi listenize almayı kesinlikle unutmayın.