Eğlenceli ve uçak bileti ödüllü QR yarışmamızın kazananı belli oldu. “Ne Kadar Adanalısın?”, “Ne Kadar Anteplisin?”, “Ne Kadar Trabzonlusun?” testini çözüp sonucu #flyistaileuc hashtagi ile paylaşan şanslı Flyista okuru, yurt içi çift kişilik gidiş-dönüş uçak biletini kazandı.

Flyista Kazananı

1- Anteplilerin adına festival düzenlemekle kalmayıp, şarkılar türküler besteledikleri milli yiyecekleriyle başlayalım. Hangisi olabilir?
2- Antep Dili ve Edebiyatı sorumuzla devam edelim. “Şapşak-Kercetmek-Süllüm” kelimelerinin doğru yazıldığı şıkkı kimler doğru tahmin edebilecek?
3- Bir dil sorusu daha. Bir dükkâna girdiniz ve tezgâhın hemen arkasında büyük harflerle “LÜTFEN BAŞİRE ETMEYİNİZ” yazılı bir tabela dikkatinizi çekti. Başire ne demek, fikriniz var mı?
4- Canınız nohut istedi, gece gece üşenmeyip pişirdiniz. Peki sizin masanızdaki hangisi, tarif eder misiniz?
5- Ünlü baklavacılardan Kahraman Usta’nın kızı Nazlı’nın ve gönlünü kaptırdığı Yunan genci Niko’nun hikayesini anlatan, çekimlerinin bir kısmı Yunanistan’da bir kısmı da Antep’te gerçekleşen dizi hangisiydi hatırlayanınız var mı?
6- Söz konusu Gaziantep olunca, testteki yemek sorularının da fazla olması kaçınılmaz. E oraya boşu boşuna “Gastronomi Şehri” denmiyor. Kebap cenneti olan Gaziantep’in en sevilenlerinden, patlıcan, kıyma ve yoğurdun müthiş uyumuyla insanın aklını başından alan kebabının adını soracağız bu kez.
7- Son bir yemeğini daha sormazsak hatırımız kalır. Kahvaltı, öğle yemeği veya gece yarısı fark etmeksizin, Anteplilerin “şifa niyetine” diye diye içtikleri, şehre her gelenin de asla denemeden dönmediği o meşhur çorbasını soralım bu kez de. İpucu: Bol miktarda koyun eti (özellikle de koyun yanağı) içerir.
8- Hayatınızın sonuna dek tek bir çeşit dondurma yeme hakkınız olsa, bu hangisi olurdu?
9- Bütün hafta çalışıp yorulmuş bir Anteplinin pazar günü nasıl geçer sizce?
10- Şehirle simgeleşmiş Menad Mozaiği ve savaş tanrısı Mars heykeli ile “dünyanın en büyük mozaik müzesi” olan meşhur müzesini soracağız son olarak. Gerçi bunu Antepli olmayanlar da bilir ama olsun.