Eğlenceli ve uçak bileti ödüllü QR yarışmamızın kazananı belli oldu. “Ne Kadar Adanalısın?”, “Ne Kadar Anteplisin?”, “Ne Kadar Trabzonlusun?” testini çözüp sonucu #flyistaileuc hashtagi ile paylaşan şanslı Flyista okuru, yurt içi çift kişilik gidiş-dönüş uçak biletini kazandı.

Flyista Kazananı

Türkiye'nin birçok şehrinin kendine özgü özellikleri, kelime dağarcığı, yöresel lezzetleri olsa da Adana gibi birkaç şehir onların arasında en çok bilinenlerden biri olmayı başarıyor. Havasından mı suyundan mı bilinmez ama Adana'yı bir başka kılan insanının olaylar karşısında verdiği tepkiler ya da bir olayla karşı karşıya kaldıklarında düşündükleri. Bakalım bu testi gerçek bir Adanalı gibi cevaplayabilecek misin?

1- O meşhur sıcaklar gelip çatmış. Termometrelerin 50 dereceyi gösterdiği bir öğleden sonra, soğuk bir şeyler içmek için buzdolabını açtın. Ne arıyorsun?
2- Adanalı olduğuna göre bilirsin. Söyle bakalım, “bici bici” nedir?
3- Yaz sıcağında evlerin balkonlarında uyuma oranı en yüksek olan şehrimiz hangisidir?
4- “Bizde anarya yoktur kardeşş” diyen bir Adanalı, muhtemelen ne demek istiyordur?
5- Çok iyi bir şoför olmana rağmen bir şeyler ters gitti ve direksiyon hakimiyetini kaybedip kanala uçtun. İlk tepkin ne olur?
6- Çamaşır suyu almak için markete girdin. Ne dersin?
7- Sevgilinin doğum günü. Onu nereye götürürsün?
8- Süt içmekten nefret edersin, sütlü tatlılarla da aran pek yoktur. Gel gelelim neye hiç hayır diyemezsin?
9- “Ne öyle dineliyorsun, çimmeye gelsene” diyen bir Adanalı, sizi muhtemelen neye davet ediyordur?
10- Sabahın erken saatleri, öğle vakti ya da saat gece yarısını geçtikten sonra… Aklına bir kez o yemek geldi mi, seni tutabilmek ne mümkün? Aşağıdakilerden hangisine ulaşabilmek için hiç engel tanımazsın?
BONUS: Adanalıların hemşehrisi olmaktan gurur duydukları, Çukurova’nın İnce Memed’i, Türk edebiyatının usta kalemini bakalım tanıyacak mısın?