İlk olarak Kanada’ya seyahat etmek için Türk vatandaşlığı olan kişilerden vize talep edildiğini belirtelim. Bu bilginin yanı sıra, Kanada vizesinin, en az 6 aylık olması gereken pasaportunuzun süresi kadar verildiğini de belirtmekte fayda var. Seyahat türüne göre tek girişli ya da çok girişli türünde Kanada vizesi verilebilmektedir. Bunların yanı sıra göçmenlik, çalışma izni, lisans, yüksek lisans eğitimi, sertifika programları gibi yollarla Kanada ülkesi, göçmenlik kabul etmektedir. 

1

Gelelim, Türkiye’den Kanada’ya ulaşım bilgilerine. İstanbul Havalimanı’ndan 11 saatlik direkt bir uçuşla Montreal Pierre Elliott Trudeau Havalimanı’na ya da Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na ulaşmak mümkündür. Quebec, Calgary, Ottava ya da Vancouver havaalanlarına ise en az 2 aktarma yapılarak gidilebildiğinden, Kanada uçuşlarında, Toronto ve Montreal’e direkt uçuşlar tercih edilmektedir. Her iki havaalanı da ülkenin Amerika’ya yakın sayılan güney doğusunda yer almaktadır. Eğer ülkenin batı kısmını ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Frankfurt, Brüksel ve Paris gibi Avrupa şehirlerinden aktarmalı olarak ortalama 19 saatlik bir sürede ulaşabileceğiniz Vancouver Uluslararası Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. 

Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’na vardıktan sonra Toronto merkeze, metro yolculuğu ile 25 dakikada varılabilmektedir. Ayrıca havalimanından 23 kilometre uzaklıktaki merkeze; otobüs, tren, servis, taksi ve araç kiralama gibi alternatifleri kullanarak ulaşılabilmektedir. Havalimanından diğer şehirlere ve banliyölere gitmek isterseniz, dünyanın en gelişmiş ulaşım ağlarından birine sahip olan Toronto’da yer altı metro, raylı sistemler, tramvay, otobüs, tren gibi çoklu alternatifler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Metronun gitmediği rotalara otobüsler ya da tramvaylar ile gitmek mümkün. Ayrıca Ontario Gölü'ndeki 15 zincir ada grubundan oluşan Toronto adalarını görmek isterseniz, feribotlar tek ulaşım yöntemidir. 

Montreal Pierre Elliott Trudeau Uluslararası Havalimanı’na vardıktan sonra 20 kilometre mesafedeki Montreal merkeze, 20 dakikalık bir otomobil yolculuğu ile ulaşmak mümkün.Montreal Havaalanı’ndan Montreal merkeze, toplu taşıma olarak ise Express otobüs hattı ile trafik durumuna göre 45 ile 70 dakika arasında varılabilir. Montreal’deki metro hattı hızlı, güvenli ve temiz olmasıyla bilinmektedir. Montreal’in toplu aktarma ağının, şehir merkezini, turistik yerlere, otobüs duraklarına ve tren istasyonlarına bağlayan ana dört ana hattı bulunur. Ayrıca ülke genelinde, bisiklet kullanımının da aktif olarak tercih edildiğini belirtelim. 

2

Kanada’da ülke genelinde ulaşım anlamında, feribot, tren, metro, otobüs ve büyük şehirler arasında tercih edilen havayolu alternatifleri kullanılmaktadır. Otobüs, en genel ulaşım aracı olsa da farklı şehirlerde farklı ulaşım yöntemleri mevcuttur. Çoğu zaman bir ulaşım yönteminden bir diğerine rahatlıkla, aktarmalarla bağlantı yapılabilmektedir. Toplu ulaşımı kullanabilmek için transit geçiş kartı ya da bilet almak gerekmektedir. Ayrıca ülkenin bir ucundan yani batıdaki Vancouver şehrinden, en doğusunda sayılabilecek Toronto’ya yaklaşık 5 saatlik bir uçuşla varıldığını, ülkenin büyüklüğünü anlayabilmek adına belirtelim. 

Doğasının güzelliği ile bilinen Kanada’ya gitmek için özellikle kalabalığın azaldığı, havanın gezmeye en uygun olduğu ve konaklama fiyatlarının yaza ve kışa göre nispeten düştüğü sonbahar ayları tercih edilebilir. Özellikle havanın gezmeye elverişli olduğu, keyifli Eylül ve Ekim ayları, Kanada’ya gitmek için en ideal aylar olarak düşünülebilir. 

Ayrıca Mayıs ve Haziran ayının başları, ülkenin hangi bölgesini ziyaret ettiğinize bağlı olarak güneşli ya da yağmurlu geçerken, bu dönemlerde Kanada’da genel olarak hava oldukça ılımandır. Ülkenin batısındaki Vancouver’dave doğusundaki Toronto’da benzer iklimler yaşanırken, Banff bölgesi de dahil olmak üzere yüksek kesimler, senenin bu zamanında daha soğuk olabilmektedir. 

Kanada’ya özellikle kayak yapmak için gidiyorsanız, Kasım sonundan başlayıp Nisan sonuna kadarki aylar, tercih edilebilir. Ülkenin hangi bölgesinde olduğunuza ve hava koşullarına bağlı olarak, sezon daha uzun ya da daha kısa olabilir. Örneğin, Banff’taki meşhur Sunshine kasabasında yaşanan kış sezonu, 7 ay gibi bir sürece kadar uzayabilmektedir.

3

İlave bir bilgi olarak, Kanada’da aşırı soğuk hava nedeniyle şehirde hemen hemen her yere, hiç dışarı çıkmadan metro ile yer altından ulaşılabildiğini özellikle belirtmemiz gerekiyor. Yani soğuk hava ile yüzleşmeden metrodan inip okul, iş yeri, kafe, hastane ya da restoranlara gidilebiliyor. 

Ülkedeki bazı festivallere denk gelebilmek için dikkat çeken Kanada festival bilgilerini sizlerle paylaşalım. Şubat ayındaki kışın gelişinin kutlandığı Ottawa Winterlude Festivali, Ocak sonundan başlayıp Şubat ortasına kadar süren Quebec Kış Karnavalı, Haziran’daki Montreal Uluslararası Caz Festivali, Temmuz ayında rodeolar, konserler ve şovlara ev sahipliği yapan Calgary Stampede,müzikli hava fişek gösterileri ile Temmuz ve Ağustos’ta gerçekleşen Vancouver Işık Festivali, Eylül ayındaki meşhur Toronto Uluslararası Film Festivali, Kanada’daki önemli etkinliklerden bazılarıdır.