Dünyanın süper gücü olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, 50 eyalet ve 1 federal bölgeden oluşuyor. Güçlü ekonomisiyle tanınan ABD, sahip olduğu alanın büyüklüğüyle dünyanın en geniş ülkelerinden biridir. 9,8 milyon kilometrekare yüzölçümü olan ülkenin başkenti Washington DC, en büyük şehri ise New York’tur. Federal sistemle yönetilen Birleşik Devletlerin kuzey komşusu Kanada iken ülkenin güneyinde ise Meksika bulunur. Amerika’nın aldığı yoğun göç sebebiyle ABD’de kültürel çeşitlilik hakimdir. Sadece göç edenlerin değil turistlerinde fazlasıyla tercih ettiği Amerika Birleşik Devletleri, okyanus ülkesi olduğundan dolayı harika plajlara sahiptir. Gerek plajları gerek doğal güzellikleriyle ziyaretçi çekmesinin yanı sıra Amerika’da görülmesi gereken yerler elbette saymakla bitmez ancak biz yine de ülkenin önemli bölgelerini sizler için derledik.

1

Öncelikli olarak ülkenin siyasi kalbi kabul edilen ve başkent olma sıfatı taşıyan Washington DC’den başlayalım. Çoğunlukla bürokratların ve işadamlarının ziyaret ettiği bölgede görülmesi gereken pek çok şey olmasına karşın Beyaz Saray’a öncelik vermek gerekir. Siyasetin önemli sembollerinden biri olan Beyaz Saray’ın inşası 8 yıl sürmüştür. Federal bölge olan Washington’da görülmesi gereken bir diğer siyasi yapı Amerikan Kongre Binası’dır. Siyasi kimliğiyle ön plana çıkan bölge elbette bunlardan ibaret değil. Müzeleri, parkları, mimarisiyle de dikkat çeken başkenti önemli kılan bir diğer nokta ise Washington Ulusal Katedrali’nin burada bulunmasıdır.

Amerika’ya değer katan ve ülkeyi önemli kılan şehirlerden bir diğeri de kuşkusuz New York’tur. ABD’nin en büyük şehri olan New York, turistlerin tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Ülkenin sembolü haline gelen Özgürlük Heykeli başta olmak üzere şehirde görülmesi gereken pek çok yer vardır. Ülkenin simgesi demişken dünyanın en yeşil parklarından biri olarak kabul edilen Central Park’ta en az Özgürlük Heykeli kadar Amerika’nın sembolü haline gelmiştir. Müzeler, anıtlar, eğlence parkları, sanat galerileriyle dolu şehri bitirmeden önce New York’u özel kılan Times Meydanı’nı da eklemek gerekir.

Amerika sinemadan bağımsız düşünülemez ve konu film sektörü olduğunda Hollywood’un önemi tartışılmaz.  Özellikle sinemaseverlerin görmesi gereken Hollywood Bulvarı, Los Angeles’ da yer almaktadır. Hem Los Angeles’a hem de Amerika’ya değer katan Hollywood Bulvarı dışında bu bölgeyi cazip kılan diğer önemli nokta ise elbette Dısneyland olacaktır. Dünyanın en meşhur eğlence parkı olan Disneyland, Walt Disney tarafından kurulmuştur.

2

Amerika’da gece hayatı da oldukça renklidir. Ancak gece hayatı dendiğinde LasVegas Amerika’nın yıldızıdır. Gece hayatı ve kumarhaneleriyle meşhur olan bölgede vakit geçirmek oldukça hareketli yaşamayı sevenler için eğlenceli olacaktır.

Ciddi anlamda beyin göçü alan ABD, bilimsel ve teknolojik çalışmalara önem vermektedir. Güçlü bir telekomünikasyon ağına sahip olmasını da bu duruma borçludur. Ülke içinde konu eğitim olduğunda Amerika’nın en önemli konumu Harvard Üniversitesi’nin bulunduğu Boston şehridir. Avrupa’yı andıran Boston, özellikle öğrencilerin rüyası haline gelmiştir.

Amerika’nın 1 federal bölge ve 50 eyaletten oluştuğunu belirtmiştik. 50 eyaletten ikisi anakara üzerinde yer almaktadır. Bu iki eyalet Alaska ve Hawaii’dir. Ancak kara parçası dışında olsalar da Amerika için oldukça öneme sahiplerdir. Doğal güzellikleriyle ziyaretçileri etkileyen Alaska ve plajları ile dünyaya ün salmış Hawaii turistlerin sıkça tercih ettiği eyaletlerdendir.

Rüyalar ve fırsatlar ülkesi olarak anılan Amerika için söylenecek daha çok söz olsa da son olarak spor faaliyeti ile kendini tanıtan New Orleans ile yazımızı bitiriyoruz. NBA ‘ la kendini dünyaya tanıtan bu bölgede basketbol takımı dışında dikkat çeken farklı unsurlar olsa da New Orleans’ı en çok NBA ile andığımız bir gerçek…