Yeme İçme

10 Aralık 2020
Türk Mutfağının Vazgeçilmezi Yoğurt Hakkında Şaşırtıcı 3 Bilgi

Yoğurt oldukça besleyici, laktik asit bakterileri ile fermente edilen bir süt ürünüdür. Hemen hemen her öğünle yenilebilen yoğurt, Türk sofralarının olmazsa olmazıdır. İlk olarak kimin yaptığı bilinmese de bu besin Türk ürünüdür. Yurt dışında “Greek Yogurt” olarak bilinse de aslında bir Türk ürünüdür. Aynı zamanda, ismi de Türkçe’dir ve bütün dillerde de aynı isme sahiptir. 

blog

Yoğurt, sade olarak yenilse de yurt dışında yoğurt kavramı biraz farklıdır.Yoğurt olarak prebiyotikli, tat olarak da tatlıya yakın bir yoğurt tüketilmektedir. Türk yoğurdu yemek isteyenler için “Greek Yogurt” ya da “Plain Yogurt” olanlarını seçmenizi tavsiye ederiz. Tüm dünya da farklı şekillerde karşımıza çıkan bu ulusal ürünün faydaları da oldukça fazla. Sizler için bilinmedik yanlarını listeledik, iyi okumalar. 

blog

1-Sağlıklı bir cilt için yoğurt 

Yoğurt sadece lezzetli ve sağlıklı bir yan atıştırmalık değil aynı zamanda içerdiği yüksek miktardaki laktik asit ile sağlıklı bir cilt sahibi olmanıza da yardımcı bir yiyecektir. Öyle ki, birçok güzellik markası cilt bakım temizleyicilerinin, maskelerinin ve makyaj temizleyicilerinin içine yoğurt konsantresi eklemeye başlamıştır. 

2-Mide sorunlarına karşı bir ilaç

Yoğurttaki yararlı bakteriler mide rahatsızlıklarında tedavi edici bir etkiye sahiptir. Ülser, gastrit gibi sorunlarda mideyi rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Öyle ki Fransız Kralı, François J, ishal konusunda zamanında büyük sıkıntılar yaşarken, Osmanlı İmparatorluğu kendi doktorları eşliğinde mucizevi bir ilaç olarak yoğurt göndermiştir.

3-Dondurulmuş Yoğurt ulusal bir güne sahiptir

Tüm dünyada birçok yoğurt severler, yoğurdu farklı bir şekilde tatlandırarak yeni lezzetler elde etmişlerdir. Türk mutfağında cacık, ayran, yoğurt aşı çorbası gibi tatlar bulunurken dünyada yoğurdun dondurması ve tatlı meyveler eklenmesi ile elde edilen dondurulmuş yoğurt, dondurmanın yerini almaya hazırlanan bir lezzet olmuştur. 1970’lerin başında İngiltere’de ortaya çıkmıştır. O kadar çok sevilmiştir ki her yıl 25 Mart’ta Ulusal Dondurulmuş Yoğurt Günü olarak kutlanılmaktadır. 

Her şekil ve farklı sunumu ile gönüllerimizde taht kuran bu sağlıklı besini hayatınızdan eksik etmemeye gayret edin. Öyle ki içerdiği yüksek oranlı protein ile yetişkinlere önerilen günlük protein alımının yüzde 20’sini karşılamaktadır.