Teknoloji

1 Nisan 2021

Bundan birkaç yıl öncesine kadar katlanabilir ekranlar, çoğu insan için ancak bilimkurgu film aksesuarı olabilirdi. Ne var ki son iki yıldır markaların bu alandaki yatırımları ilk meyvelerini vermeye başladı. Sonsuzluk hissi yaratan ve farklı kullanım amaçları ile dikkat çeken katlanabilir ekranlı elektronik telefonlar teknoloji tutkunlarının en çok ilgisini çeken cihazların başında geliyor. Peki, katlanabilir cihazlar neden insanları bu denli heyecanlandırıyor? 

En önemlisi bu cihazların bir bilimkurgu filminden çıkmış gibi durmasına bayılıyoruz. Kim böyle bir cihazı sosyal ortamlarda elinde tutmak istemez ki? Üstelik katlanabilir cihazlar günümüz kullanıcılarının daha büyük ve daha kaliteli ekran talebini de karşılıyor. Akıllı telefonu bir hareketle tablete çevirebiliyorsunuz. Birden çok uygulamayı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Özetle, kullanım amacı ve fonksiyonları itibarıyla alıştığımız sınırların dışına çıkmamızı sağlıyorlar. 

Öncü cihazlar fahiş fiyatları ve dayanıklılık konusundaki tereddütler dolayısıyla soru işaretlerini beraberinde getirse de üreticiler bu alana yatırım yapmaya devam ediyor. Anlaşılan önümüzdeki yıllarda çok daha fazla katlanabilir cihazla tanışacağız. 

Samsung Galaxy Z Flip

Piyasaya çıkan ilk katlanabilir cihazın üreticisi olma unvanını Samsung kazandı. Infinity Flex teknolojisine sahip olan Samsung Galaxy Fold, fiyatı dolayısıyla büyük ilgi görmedi. 7,3 inçlik dinamik Amoled ekrana sahip olan telefon, altı kameraya sahipti. Öncü olmanın getirdiği sorunları da bünyesinde barındıran bu modelin ardından Samsung, kullanıcı eleştirilerini de dikkate alarak bu defa yukarı doğru katlanır bir telefon geliştirdi. Samsung, Galaxy Z Flip modelini “Çığır açan katlanabilir tasarım. Küçük, dayanıklı ve daha önceki deneyimlerinizden çok farklı” sözleriyle kamuoyuna tanıttı. 

Huawei Mate X 

2019’un en heyecan verici akıllı telefonlarından Huawei Mate X, 6,6 inçlik devasa ekranı ve 5,4 mm’lik inceliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Akıllı telefon ve tablet modlarında kullanılabilen cihaz, yeni mekanik menteşe tasarımı ile etkinleştirilen 8 inç dışa katlanan ekranla bir Full View deneyimi sunuyor. Sonsuz ekranı, fonksiyonları ve işlemcisiyle büyüleyen Mate X, 3 bin dolara yaklaşan fiyatıyla tüketiciyi üzecek gibi duruyor. 

Moto Razr 2019

Motorola tarafından üretilen Moto Razr 2019, yukarı doğru katlanabilen telefonlardan biri. İlhamını geçmişteki katlanabilen telefon modellerinden alan Moto Razr 2019, tasarımı sayesinde ana kamerasıyla selfie çekimine olanak veriyor. 6,2 inç katlanabilir ekrana sahip olan modeli, ön tarafındaki 2,7 inç büyüklüğünde bildirimlerin anında görülmesine olanak veren ikinci ekranı ile diğer modellerden ayrışıyor. 

Microsoft Surface Duo

Surface serisi cihazlarıyla kullanıcılardan büyük beğeni toplayan Microsoft, 2019’da herkesi şaşırtarak ilk katlanabilir Surface ürününü kamuoyuna tanıttı. Küçük bir ajanda gibi elde tutulabilen cihazın iki ekranı aradaki menteşe yardımıyla 360 derece döndürülebiliyor. Surface Duo’yu yatay olarak tuttuğunuzda ekranlardan biri klavyeye dönüşerek cihazı küçük bir bilgisayar gibi kullanmanıza olanak veriyor.  

1