Kültür Seyahat

11 Ekim 2021

Abant Gölü
Bolu şehri ile özdeşleşmiş doğal güzelliklerin başında kesinlikle Abant Gölü geliyor. Şehrin en popüler turistik yeri denebilecek Abant Gölü, Bolu’nun 34 kilometre güneybatısındaki Abant dağları üzerinde oluşmuş bir birikinti ve kriter gölüdür. Yılın her vakti eşsiz güzelliğini koruyan Abant Gölü’nün çevresinde kurulmuş olan tabiat parkında 1400’den 1700 metreye kadar pek çok tepe bulunuyor. 127 hektar alan kaplayan gölün deniz seviyesinden yüksekliği 1328 metre. Gölün çevresi eşsiz doğası ve bitki çeşitliliği ile dikkat çekerken 1988’de Tabiat Parkı olarak korunmuştur. Yeraltı sularının da beslediği Abant Gölü’nün derinliği 18 metredir. Şehri ziyarete gelen çok sayıda ziyaretçinin ilk göreceği yerler arasındaki Abant Gölü Tabiat Parkı, hem günlük ziyaret hem de konaklama için idealdir. Sarıçam, karaçam, meşe, kayın, kavak, ardıç, söğüt, dişbudak, meşe, gürgen ve daha pek çok çeşit ağaç türü gölün çevresinde sizleri karşılıyor. Göl çevresindeki gür ormanlarda çok çeşitli hayvanlar da görülüyor. Eşsiz doğal güzellikleri ile mest eden Abant Gölü'nün çevresinde yapılacak çeşitli aktiviteler de vardır. Ziyaretçiler göl çevresinde bisiklet turu, doğa müzesi ziyareti, kamp, doğa yürüyüşü, piknik, sportif olta balıkçılığı, atla gezinti yapabilir. Göl çevresinde konaklama seçenekleri olarak 5 yıldızlı oteller ile beraber bungalov tipi konaklama yerleri de vardır.


Yedigöller
Bolu’nun 42 km kuzeyinde bulunan 1642 hektarlık bölge, 1965 yılında Milli Park olarak korumaya alınmıştır. Yedigöller havzası kuzeyden güneye doğru 1,5 km mesafede sıralanan yedi gölden oluşmaktadır. Bu göller İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Seringöl ve Büyükgöl’dür. Havzadaki en büyük göl olan Büyükgöl, alabalık yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. 1969 yılında burada kurulan alabalık üretme istasyonu ülkemizde kurulan ilk istasyondur. Çok sayıda bitki türünün bulunduğu Yedigöller milli parkı, bilimsel araştırmaların da önemli merkezlerinden biridir. Bölgede fındık, ıhlamur, gürgen, meşe, kayın, kızılağaç, akçaağaç gibi pek çok ağaç türünün yanı sıra sincap, domuz, karaca, geyik, sansar, tilki, keklik, ayı, kurt gibi çok sayıda hayvan türü de bulunmaktadır. Sakin huzurlu yapısı ve büyüleyici doğası ile Yedigöller piknik, doğa yürüyüşü, kamp, spor ve fotoğraf çekimi için en güzel adreslerden biridir. Yedigöller’i ziyaret etmek için en iyi zaman nisan kasım aylarıdır. İlgilenen ziyaretçiler için park içerisinde 18 üniteden meydana gelen 72 yataklı bungalov evler bulunuyor.

2
Gölcük
Şehir merkezine 13 km uzaklıktaki Gölcük Tabiat Parkı, gürgenden kayına çeşit çeşit ağaçların eşlik her mevsim görülmeye değer bir alan. Gölün eşsiz güzelliğinin yanında bulunan Devlet Konukevi şirin yapısıyla dikkat çekiyor. Gölün kenarında ayrıca restoran, kafe, mescit, bungalov gibi yapılar da bulunuyor. Yıl boyunca büyüleyici güzelliğini koruyan Gölcük çevresinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Yılın belirli zamanlarında bisiklet turu, sportif olta balıkçılığı ve piknik için gelen ziyaretçiler ile Gölcük Tabiat Parkı, Bolu’nun en fazla ziyaret edilen önemli turistik merkezleri arasındadır.